Hernia diyafragmatikalı kedilerde intraabdominal basınç ile renal arter rezistif indeks değişimleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the correleration between ıntra-abdominal pressure and renal artery resistive ındex changes in cats with diaphragmatic hernia
  1. Tez No: 929391
  2. Yazar: ATİLLA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hernia diyafragmatika, abdominal organların diyaframdaki bir açıklıktan göğüs boşluğuna geçmesiyle oluşmakta ve genellikle direkt veya indirekt travmalar, özellikle trafik kazaları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında, tekmelenme, düşme ve hayvanlar arası kavgalar daha nadir nedenlerdir. Diyafram yırtıkları çoğunlukla zayıf olan muskuler bölgede görülür. Fıtıklaşan organlar, anatomik konumlarına ve yırtılma bölgesine yakınlıklarına bağlı olarak değişir; en sık karaciğer, mide ve ince bağırsaklar toraksta yer alır. Tanıda birincil yöntem direkt radyografik görüntülemedir. Böbreklerin Doppler ultrasonografisi insan ve evcil hayvanlarda yaygın bir tamamlayıcı görüntüleme tekniğidir ve rezistif indeks değeri hesaplanarak renal vasküler direnç ölçülmektedir. İntraabdominal basınç abdominal boşluktaki kararlı durum basıncıdır ve çeşitli türlerde uzun süredir ölçülmektedir. Abdominal basınç artışları, hastalarda ciddi morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Abdominal kompartman sendromunun nedenleri çoklu organ disfonksiyonu ile ilişkilendirilmektedir. Diyafram fıtığı operasyonları sonrasında abdominal basınç artışları görülebilmektedir. Bu artışlar böbreklerde perfüzyonu bozabilmekte ve hasara yol açabilmektedir. Çalışmamızda diyafram fıtığı operasyonu sonrası şekillenen intraabdominal basınç değişiklikleri ile böbrek rezistif indeks değerleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu tez çalışması rastgele farklı yaş, ırk ve cinsiyetteki, alınan anamnez sonucu yapılan klinik ve radyolojik muayeneler sonrasında diyafram fıtığı tanısı konulmuş 20 kediden oluştu. Tüm olgulardan preoperatif, postoperatif hemen ve postoperatif 10. günde intraabdominal basınç ve rezistif indeks değer ölçümleri değerlendirildi. Bu çalışma hernia diyafragmatikalı hastalarda ölçülen intraabdominal basıncın referans aralıklarda olmasından dolayı intraabdominal basınç ile böbrek rezistif indeks değeri arasında anlamlı ilişkinin olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Diaphragmatic hernia occurs when abdominal organs protrude into the thoracic cavity through an opening in the diaphragm, usually caused by direct or indirect trauma, particularly traffic accidents. Less common causes include kicking, falling, and fights between animals. Diaphragmatic tears most frequently occur in the weaker muscular regions. Herniated organs vary depending on their anatomical positions and proximity to the tear site; the liver, stomach, and small intestines are the most commonly found in the thorax. The primary diagnostic method is direct radiographic imaging. Doppler ultrasonography of the kidneys is a widely used complementary imaging technique in both humans and domestic animals, allowing the measurement of renal vascular resistance through the calculation of the resistive index. Intraabdominal pressure is the steady-state pressure within the abdominal cavity and has been measured across various species for many years. Increased abdominal pressure can lead to significant morbidity and mortality in patients. The causes of abdominal compartment syndrome are associated with multiple organ dysfunction. Postoperative increases in abdominal pressure can be observed following diaphragmatic hernia surgeries. These increases can impair renal perfusion and lead to damage. The present study aims to investigate the correlation between alterations in intraabdominal pressure following diaphragmatic hernia surgery and renal resistive index values. This study involved 20 cats of varying ages, breeds, and sexes, diagnosed with diaphragmatic hernia based on clinical and radiological examinations following anamnesis. Intraabdominal pressure and resistive index values were evaluated preoperatively, immediately postoperatively, and on postoperative day 10 for all cases. This study concluded that, since intraabdominal pressure values in cats with diaphragmatic hernia were within the reference ranges, there was no significant relationship between intraabdominal pressure and renal resistive index values.