Gastrik ve gastro-özefageal bileşke kanserlerinde HER2 overekspresyonunun klinik önemi
Clinical significance of HER2 overexpression in gastric and gastroesophageal junction cancers
  1. Tez No: 316770
  2. Yazar: MELTEM BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKBERBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gastrik ve Gastro-özefageal Bileşke Kanserlerinde HER2 Overekspresyonunun Klinik ÖnemiAmaç: Bu çalışmada gastrik kanser (GC) ve gastroözefageal bileşke kanserlerinde (GEJC) HER2 overekspresyon oranı, HER2 overekspresyonunun klinik, patolojik parametrelerle ilişkisi ve prognoz üzerine etkisi araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Gastrik kanser ve GEJC tanılı 285 (202 erkek, 83 kadın) hastanın cerrahi ya da biyopsi preperatlarında HER2 ekspresyon varlığı immunohistokimyasal (IHK) yöntemle ve silver insitu hibridizasyon (SISH) yöntemiyle değerlendirildi. HER2 (+)'liğinin tümörün çapı, histopatolojisi, grade'i, seroza invazyonu (Sİ), lenfovasküler (LVİ) ve perinöral invazyon (PNİ), Lauren ve Borrmann tipi, tümörün lokalizasyonu, TNM evresi, izlemde lokal nüks (LN) ve metastaz (M) gelişimi ilişkisi, sağkalım (OS) üzerine etkisi araştırıldı.Bulgular: IHK skorları sırasıyla: 194 (%68.1) IHK 0, 34 (%11.9) IHK +1, 30 (%10.5) IHK +2, 27 (%9.5) IHK +3. IHK +2 olan 30 hastanın 12'de SISH (+) (%4.2), 18'inde SISH (-). IHK +3 ve IHK +2 olup SISH (+) hasta sayısı birlikte değerlendirildiğinde HER2 (+)'liği %13.7'di. HER2 (+)'liğiyle yaş, cinsiyet, TNM evresi, tümör çapı, tümörün lokalizasyonu LN ve M gelişimi, LVİ ve PNİ, Borrman tipi arasında ilişki yoktu. İntestinal tip tümörlerde diffüz tipe göre HER2 (+)'liği daha fazlaydı (%16.7 vs %6.9, p=0.075). İyi-orta derecede diferansiye tümörlerde kötü diferansiye tümörlere göre HER2 (+)'liği anlamlı oranda yüksekti (p=0.001). Pür adenokarsinomlarda %19.4, taşlı yüzük hücreli karsinomlarda %4.2, mikst adenokarsinom-taşlıyüzük hücreli karsinomlarda %10 HER2 (+)'di (p=0.013). HER2 (+)'liğinin OS üzerine anlamlı etkisi saptanmadı (p=0.81), ancak erken evre HER2 (+) hastaların median OS'leri daha kısaydı (p=0.022).Sonuç: Gastrik kanserler ve GEJC'de HER2 (+)'liği tümörün histopatolojisi ve diferansiasyon derecesiyle ilişkilidir. Erken evre hastalarda HER2 (+)'liği kötü prognozla ilgilidir.
Özet (Çeviri)
Clinical Significance of HER2 Overexpression in Gastric and Gastroesophageal Junction CancersObjectives: In this study, we investigated the rate of HER2 overexpression in gastric and gastroesophageal junction cancers (GC, GEJC), and the relationship with HER2 expression and clinical, pathological parameters and prognosis.Materials and Methods: Surgery or biopsy specimen of 285 (202 male, 83 female) patients with GC or GEJC, the presence of HER2 overexpression by immunohistochemistry and silver insitu hybridization (SISH) were evaluated. The relationship between HER2 pozitivity and tumor size, histopathology, grade, serosal invasion (SI), lenfovaskular invasion (LVI), perineural invasion (PNI), Lauren and Borrmann type, tumor location, TNM stage, the development of local recurrence and metastatisis during follow up and survival (OS) were investigated.Results: IHC scores were; 194 (68.1%) IHC 0, 34 (11.9%) IHC +1, 30 (10.5%) IHC +2, 27 (9.5%) IHC +3. 12 of 30 (4.2%) patients with IHC +2, SISH positive, and 18 patients SISH negative. The number of patients evaluated with IHC +3 or IHC +2 and SISH (+), HER2 positivity was 13.7%. There was no relationship between HER (+) and the age, gender, TNM stage, tumor size and localization, development of LN and M, LVI, PNI, Borrmann type. HER2 (+) was higher in intestinal type tumors than in diffuz type (16.7% vs 6.9%, p=0.075). HER (+) was significantly higher in well-moderate diferantiated tumors than poorly diferantiated tumors (p=0.001). 19.4% of adenocarcinomas, 4.2% of signet-ring cell carcinomas, 10% of mixed adenocarcinoma-signet ring cell carcinomas were HER (+) (p=0.013). HER2 pozitivity was no significant effect on OS (p=0.81). But the early-stage HER2 (+) patients, median OS was shorter than advanced stage (p=0.022).Conclusion: HER2 positivity is associated with the degree of tumor differantiation and histopathology in GC and GEJC. Patients with early-stage, HER2 positivity is related to poor prognosis.