Femur boynu yerleşimli kemik lezyonlarının büyüklüğü ile patolojik kırık riski arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the size of the lesions located in the femoral neck and the pathological fracture risk
- Tez No: 316777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tanı tedavi ve tarama yöntemlerindeki gelişmeler sonucu kanserli hastaların sağkalım süreleri ve metastazlar artmaktadır.Uzun kemik metastazlarında patolojik kırık riskini değerlendirmek ve tedavi planına karar vermek için 1989 yılında Mirel'in önerdiği skorlama sistemi hala geçerliliğini korumaktadır. Ancak Mirelin spesifitesi %33'dür. Damron ve arkadaşları bunun nedeninin, Mirel sınıflamasında lezyonun tüm çapa oranının 2/3 aralıklarıyla değerlendirilmesi yani yaklaşık %33 gibi geniş aralıklarla sınıflandırılması olabileceğini belirtmişlerdir.Uzun kemiklerde oluşan patolojik kırıkların yaklaşık 2/3'ü femurdadır .Proksimal femurdaki patolojik kırıkların %50'si boyunda, %30 subtrokanterik, %20 intertrokanterik bölgede olmaktadır.Anatomi ana bilim dalından alınan 21 insan kadavra femur kemiğinin boyun bölgelerinde metastaz benzeri lezyonları deneysel olarak oluşturup aksiyel kompresyon uygulayarak defekt büyüklüğü ile patolojik kırık ilişkisini araştırdık.%35 ve %45 defekt olan yüklenmelerde 600 newtona kadar hiçbir kemikte kırılma olmadı. 3 kemikte %55 defekt varlığında 600 newtona ulaşmadan kırılma oldu. Bu 3 kemikte (%14) kırılma ortalama 455 newtonda gerçekleşti. 18 kemikte (%86) %55 defektte 600 newtonluk yüklenmede kırılma olmadı ve yüklenme devam ettirildi. En çok 2800 Newton en az 750 Newtonda kırılma oldu. Ortalama 1270 Newtona kadar %55 defektli 18 kemik dayandı.
Özet (Çeviri)
As a result of improvement in screening, diagnosis and treatment methods, survival times of patients with cancer and metastases increase.The scoring system propesed by Mirel in 1989 remain valid to decide the treatment plan and assess the risk of pathologic fracture of long bone with metastases. However the scoring system of Mirel has a specificity of %33. Mirel?s scoring system classify the lesion diameter ratio as 2/3 ranges, approximately %33 intervals. Thats why Damron et al reported that low specifity can cause from wide intervals.Approximately 2/3 of the pathological fractures of long bones consists of femur(60,61). %50 of the pathological fractures of the proximal femur ocur in the neck region, %30 subtrochanteric, %20 intertrochanteric region (78).We investigated the relationship between the defect size and the risk of pathological fractures by creating metastasis-like lesions experimentally in the femoral neck regions of the 21 human cadaveric femoral bone taken from the department of anatomy.Until 600 newton compression any bone fracture happened with the %35 and %45 defects. Presence of %55 defect, 3 bone fractures happened before reaching 600 newton. The average fracture had occured in 455 newtons in these 3(%14) bones. İn the compression of 600 newton 18 (%55) bones did not broken and loading continued. The breakage occured at least 2800 newton and maximum 750 newton. 18 bones with %55 defekt endured until 1270 newton.