İnterlökin-6 düzeyinin majör depresif bozukluk hastalarında ilaç tedavisine yanıtın öngörülmesindeki değerinin araştırılması
The value of interleukin-6 levels in the prediction of response to drug treatment of major depressive disorder patients
- Tez No: 316784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KEMAL KUŞÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sayıca fazla antidepresan tedavi seçeneğine rağmen, antidepresan tedavilerin klinik etkililikleri tatmin edici düzeyde değildir. İlk antidepresan tedavisi ile hastaların yalnızca yarısında yeterli düzeyde yanıt alınabilmekte ve yalnızca üçte biri remisyona ulaşabilmektedir. Etkili ve doğru ilacı bulmak için kaybedilen zaman uzadıkça, kronikleşme riski, toplam maliyet ve fonksiyonel kayıp artmaktadır. Dolayısıyla antidepresan ilaç tedavisine yanıt vermeyecek hastaların daha erken tespit edilmesi, bu hastaların EKT gibi biyolojik açıdan daha etkili tedavi seçeneklerine ve ya eş zamanlı psikoterapiye yönlendirilmelerini sağlayabilir. Muhtemel öngörücüleri açığa çıkarmak amacıyla demografik, klinik, biyolojik değişkenleri içeren çeşitli çalışmalar yapılmıştır.Depresyon ile immünolojik aktivasyon ve pro-inflamatuar sitokinlerin artmış salınımı arasında bir neden sonuç ilişkisi olduğunu düşündüren kanıtların sayısı her geçen gün artmaktadır. Majör Depresif Bozukluk'ta tedaviye yanıt ile serum sitokin düzeyleri arasındaki muhtemel ilişkiye dair bildiklerimiz ise sınırlıdır. Bazı çalışmalar serum IL-6 düzeylerinin antidepresan ilaç tedavisine yanıtın öngörücüsü olabileceğini öne sürmüşlerdir. Fakat bugün için IL-6 ve diğer inflamatuar belirteçlerin muhtemel bir öngörücülük açısından değerleri tartışmalıdır.Bu çalışmadaki amacımız serum IL-6 düzeylerinin, Majör Depresif Bozukluk'ta tedaviye yanıtın öngörücüsü olup olmadığını araştırmaktı. Bu amaçla 59 Majör Depresif Bozukluk tanılı hasta çalışmaya alındı. IL-6 ölçümü için serum örnekleri tedavi öncesi toplandı ve -20 °C'de saklandı. Hastalar 6 hafta boyunca SSRI ilaçlar ile tedavi edildi. Depresyon şiddetleri ve psikopatolojik iyileşme Montgomery-Asberg Depresyon Değerlendirme Ölçeği (MADRS) ile değerlendirildi. MADRS puanlarında % 50 veya daha fazla azalma olan hastalar yanıt verenler olarak gruplandırıldı.Sonuçlarımız tedaviye yanıtın yaş arttıkça azaldığını göstermektedir (p=0,026 Mann-Whitney U). Yaptığımız analizlerde serum IL-6 seviyeleri ile tedaviye yanıt (p: 0,412; Mann-Whitney U) ve diğer klinik parametreler ile serum IL-6 seviyeleri arasında bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Despite availability of a large number of antidepressant treatments, their overall clinical efficacy is unsatisfactory. Only about half of the patients respond sufficiently to a first antidepressant treatment, and about two thirds fail to achieve remission. The longer the search for an effective antidepressant treatment in the individual is, the higher the risk for chronicity, the overall costs and the worse the functional outcome. A patient could be detected early as an antidepressant drug nonresponder and consequently be referred to other biological highly effective treatments such as ECT or referred to adjunct psychotherapy right from the start. Numerous studies have been conducted to identify predictors of treatment response including demographic, clinical, and biological variables.An increasing body of evidence has suggested a causal relationship between depression and the immunological activation and hypersecretion of pro-inflammatory cytokines. However, little is known about the probable relationship between serum cytokine levels and treatment response in Major Depressive Disorder(MDD). Some studies have been suggested that IL-6 may be a predictor of response to antidepressant drug treatment. But this possible predictive value of IL-6 and other inflammatory markers is stil controversial.In this study our aim was to asses whether serum IL-6 levels could be a predictor of response in MDD. For this purpose 59 patients with MDD were taken into the study. Serum samples of IL-6 were taken before the treatment and stored at -20 °C. The patients were treated with SSRIs for 6 weeks. Psychopathological improvement and the severity of depression were evaluated with the Montgomery-Asberg Depression Rating Scale(MADRS). We defined patients whose MADRS scores decreased 50 % or more as responsive group.Our results show that response rates decreased by aging (p=0,026; Mann-Whitney U). We found no significant correlation between treatment response and serum IL-6 levels (p: 0,412; Mann-Whitney U) or between serum IL-6 levels and other clinical parameters.