Beyin kaynaklı nörotrofik faktör düzeyinin major depresif bozukluk hastalarında ilaç tedavisine yanıtın öngörülmesindeki kullanımının araştırılması
The value of bdnf levels in the prediction of response to drug treatment of major depressive disorder patients
- Tez No: 316783
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN KORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son 20 yıl içinde görülen gelişmelere rağmen, antidepresif ilaçların klinik etkililikleri hem hastalar hem de klinisyenler açısından halen tatminkar düzeyde değildir. Tedavi için başlanan birinci antidepresif ilaç tedavisi ile hastaların yalnızca yarısında yeterli düzeyde yanıt alınabilmekte ve yalnızca üçte biri remisyona ulaşabilmektedir (Corey-Lisle, 2004). Etkili ve doğru ilacı bulmak için kaybedilen zaman uzadıkça, kronikleşme riski, toplam maliyet ve işlevsel kayıp artmaktadır. Dolayısıyla ilaç tedavisine yanıt vermeyecek hastaların daha erkenden tespit edilmesi, bu hastaların EKT gibi biyolojik açıdan daha etkili tedavi seçeneklerine veya eş zamanlı psikoterapiye yönlendirilmelerini sağlayabilir. Olası öngörücüleri açığa çıkarmak amacıyla demografik, klinik, biyolojik değişkenleri içeren çeşitli çalışmalar yapılmıştır.Depresyonda nörotrofin hipotezine göre; nöroplastisite sürecinin olumsuz etkilenmesi ve santral sinir sistemindeki BDNF eksikliği depresyon patofizyolojisinde merkezi bir rol oynamaktadır ve antidepresan ajanların temel etkinliği bozulmuş santral BDNF aktivitesinin düzeltmeleri ile ortaya çıkmaktadır. Majör depresif bozukluk'ta tedaviye yanıt ile serum BDNF düzeyleri arasındaki muhtemel ilişkiye dair bildiklerimiz ise sınırlıdır. Bazı çalışmalar serum BDNF düzeylerinin antidepresan ilaç tedavisine yanıtın öngörücüsü olabileceğini öne sürmüşlerdir. Fakat bugün için BDNF'nin muhtemel bir öngörücülük açısından değerleri tartışmalıdır.Bu çalışmadaki amacımız serum BDNF düzeylerinin majör depresif bozuklukta tedaviye yanıtın öngörücüsü olup olmadığını araştırmaktı. Bu amaçla 71 majör depresif bozukluk tanılı hasta çalışmaya alındı. BDNF için serum örnekleri tedavi öncesi toplandı ve -20 °C'de saklandı. Hastalar 6 hafta boyunca SSRI ilaçlar ile tedavi edildi. 59 hasta 6 haftalık tedavi periyodunu tamamladı. Depresyon şiddetleri ve psikopatolojik iyileşme Montgomery-Asberg Depresyon Değerlendirme Ölçeği (MADRS) ile değerlendirildi. MADRS puanlarında % 50 veya daha fazla azalma olan hastalar yanıt verenler olarak gruplandırıldı.Bizim sonuçlarımız serum BDNF seviyeleri ile tedaviye yanıt arasında bir ilişki olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite progress through last 20 years, overall clinical efficacy of antidepressant drug treatments is unsatisfactory for both patients and clinicians. Only about half of the patients respond sufficiently to the first antidepressant drug treatment, and about two thirds fail to achieve remission. The longer the search for an effective antidepressant treatment in the individual is, the higher the risk for chronicity, the overall costs and the more the functional impairment. A patient could be detected early as an antidepressant drug nonresponder and consequently be referred to other biological highly effective treatments such as ECT or referred to adjunct psychotherapy right from the start. Numerous studies have been conducted to identify potential predictors of treatment response including demographic, clinical, and biological variables.The neurotrophin hypothesis of depression posits that central BDNF deficiencies underlie depression and that antidepressants work via restoration of central BDNF activity. However, little is known about the probable relationship between serum BDNF levels and treatment response in major depressive disorder(MDD). Some studies have been suggested that BDNF may be a predictor of response to antidepressant drug treatment. But this possible predictive value of BDNF is stil controversial.In this study our aim was to asses whether serum BDNF levels could be a predictor of response in MDD. For this purpose 71 patients with MDD were taken into the study. Serum samples of BDNF were taken before the tretment and stored at -20 °C. The patients were treated with SSRIs for 6 weeks. 59 of depressed subjects completed 6 weeks of antidepressant treatment. Psychopathological improvement and the severity of depression were evaluated with the Montgomery-Asberg Depression Rating Scale (MADRS). We defined patients whose MADRS scores decreased 50 % or more as responsive group.Our results indicated no relationship between serum BDNF levels and treatment response.