Epileptik çocuklarda otonom fonksiyonların tilt testi, 24 saatlik holter monitorizasyonu ve kalp hızı değişkenliği ile değerlendirilmesi
Evaluation of autonomic functions using tilt table test, 24-hour holter monitorising and heart rate variability in epileptic children
- Tez No: 316787
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETEpileptik çocuklarda artmış aritmi riski ve otonom fonsiyonlarda bozulma görülebilmektedir. Senkop tanısında kullanılan Tilt testi bu fonksiyon bozukluğundan etkilenebilir. Holter kayıtlarından elde edilen kalp hızı değişkenliği ( KHD) parametreleri ile otonom fonksiyonların değerlendirilmesi mümkündür. Çalışmamızda idiopatik epilepsili hastalarda tilt testi yapılmış ve hem 24 saatlik, hem de tilt esnasında Holter kayıtları alınarak kalp hızı değişkenliği araştırılmış ve hem tilt testinin bu hasta grubundaki ayırdedici özelliği hem de otonom sinir sistemi fonksiyonları değerlendirilmiştir.Çalışmaya yaşları 6-18 arasında değişen (Ort±SD= 10.5±2.2), 8'i kız, 8'i erkek 16 idiopatik epilepsili hasta ve kontrol grubu olarak yaşları 6-18 arasında değişen (Ort±SD= 9.6±3.1) 5'i kız, 7'si erkek 13 sağlıklı çocuk alınmıştır. Tüm çocuklarda ayrıntılı öykü ve fizik muayenenin yanısıra 12 derivasyonlu EKG kaydı alınmış, Kalp hızı, PR, QTc intervalleri ölçülmüş, QT ve QTc dispersiyonu hesaplanmıştır. Ek olarak 60º baş yukarı pozisyonda 30 dakika süre ile Tilt testi uygulanmış, hepsinde Tilt testi esnasında Holter kaydı alınmış, ayrıca dinlenme sırasında 24 saatlik Holter kayıtları elde edilmiştir. Hem 24 saatlik hem de ortostatik stres altında elde edilen Holter kayıtlarında zaman tabanlı kalp hızı değişkenliği parametrelerinden SDNN, SDANN, SDNNi, RMSSD, pNN50 ve frekans tabanlı kalp hızı değişkenliği parametrelerinden LF, HF, LF/HF hesaplanarak gruplar arasında karşılaştırma yapılmıştır.Epileptik gruptaki 4 hastada (%25) Tilt testi mikst tipte pozitif bulunmuş, kontrol grubunda pozitiflik saptanmamıştır. 12 derivasyonlu EKG de kalp hızı hasta grubunda daha yüksek bulunmuş (p=0.015), QTc, ve QTc dispersiyonu yönünden gruplar arasında fark bulunmamıştır. 24 saatlik Holterden elde edilen KHD parametrelerinden LF/HF oranı hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuş ( Sırasıyla 1.13±0.6, ve 1.83±0.7, p=0.002), SDNN, SDANN, SDNNi, RMSSD, pNN50, LF, HF değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Tilt testi esnasında elde edilen Holter kayıtlarında ise SDANN hasta grubunda kontrol grubuna oranla anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (Sırasıyla 28.7 ±20.2, ve 18.2±19.9, p=0.024). Diğer parametreler açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır.Sonuç olarak, epileptik hastalarda Tilt testi pozitifliğinin normal popülasyondan yüksek olması bu testin senkop-epilepsi ayırımında kullanılamıyacağını düşündürmüştür. Hem ortostatik stres altında hem de 24 saatlik kayıtlardaki kalp hızı değişkenliğinde epileptik çocuklarda otonom sinir sistemi fonksiyonlarının parasempatik sistem lehine bozulmuş olduğu bulunmuştur. Literatürdeki çelişkili veriler nedeni ile bu konuda daha fazla çalışmaya gereksinim vardır
Özet (Çeviri)
Epileptic children are at a higher risk of arrhythmia and impairment of autonomic functions. Head-up tilt test used in diagnosis of neurocardiogenic syncope may also be affected by impaired autonomic functions. By using the Holter recordings an analysis of heart rate variability may be performed to evaluate the autonomic functions.In our study, we performed head-up tilt test in children with idiopatic epilepsy and investigated heart rate variability by using 24 hour Holter recordings and Holter recordings during tilt table test, and we also studied if tilt table test is suitable for differentiation of epileptic seizures from neurocardiogenic syncope in addition to evaluation of autonomic nervous system functions in this group.Study group consisted of 16 children with idiopatic epilepsy between 6 and 18 years of age (mean ± SD=10.5±2.2), 8 of them were boys and 8 were girls, and 12 healthy controls within the same age range (mean ± SD=9.6±3.1), 5 of them were girls and 7 were boys. In all children, in addition to a detailed history and physical examination, we obtained a 12-derivation EKG and measured heart rate , PR interval, QTc interval, QT and QTc dispersion. Head-up tilt test at 60º upright position was performed with a duration of 30 minutes. Heart rate variability analysis was performed using the Holter recordings obtained both during head-up tilt test and throughout the day. In both 24 hour Holter recordings and Holter recorded under orthostatic stress, time domain heart rate variability parameters of SDNN, SDANN, SDNNi, RMSSD, pNN50 and frequency domain heart rate variability parameters of LF, HF, LF/HF were calculated and compared between the two groups.Head-up tilt test was positive (all were mixed type) in 4 epileptic children (%25) while there was no tilt test positivity in the control group. The heart rate of patient group was higher than the control group in 12-derivation EKG. We didn?t find any difference in terms of QTc and QTc dispersion between the groups. In 24-hour Holter recordings, LF/HF ratio of the patient group was significally lower than the control group (1.13±0.6 and 1.83±0.7 respectively, p=0.002). There was no difference established in SDNN, SDANN, SDNNi, RMSSD, pNN50, LF, HF levels between the two groups. The SDANN levels obtained from Holter recordings in the patient group during the tilt test was significally higher than SDANN levels of the control group (28.7±20.2 and 18.2 ± 19.9 respectively,p=0.024). There was no difference between the two groups according to the other heart rate variability parameters.In conclusion; Head-up tilt test positivity in epileptic children is higher than normal population, which suggests that head-up tilt testing is not suitable in discrimination of neurocardiogenic syncope and epilepsy. The heart rate variability calculated both from 24 hour Holter recordings and from Holter recordings under orthostatic stress revealed impaired autonomic functions in favour of parasympathetic system in epileptic children. Because of controversial reports in literature more study is needed in order to clarify this issue