Acil servise baş dönmesi şikayeti ile başvuran periferik vertigo hastalarinda ayirici tanida manyetik rezonans görüntülemenin tanisal yeri
Utility of magnetic resonance imaging in the differential diagnosis of peripheral vertigo patients admitted to the emergency department with the complaint of dizziness
  1. Tez No: 316788
  2. Yazar: EBRU ÜNAL AKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETGirişBaş dönmesi 75 yaş üstü bireylerde en sık karşılaşılan şikâyetler arasındadır. Periferik ve santral kaynaklı baş dönmeleri olarak ikiye ayrılır. Periferik kaynaklı baş dönmeleri içinde en sık Benign Pozisyonel Vertigo (BPV) gelir. BPV tanısı klinik öykü ve fizik muayene ile konulur. Radyolojik veya odyolojik inceleme gerektirmez. Radyolojik inceleme sadece tanıdan tam olarak emin olunamıyorsa veya BPV ile ilişkisiz semptom ve bulgular varlığında, yani santral patolojilerden şüphelenildiğinde istenir.AmaçBu çalışma Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp AD'na baş dönmesi şikayeti ile başvuran ve etiyolojide periferik vertigo düşünülen 56 hastanın dahil edildiği, prospektif, kesitsel bir klinik araştırmadır. Tüm hastalara difüzyon MRG yapılarak periferik vertigo tanısı alan hastalarda santral patoloji varlığı araştırıldı.BulgularÇalışmaya alınan 31 kadın (%63,3) ve 18 erkek (%36,7) hastanın yaş ortalaması 53,55 ± 12,69 (%95 GA: 49,90-57,20) olarak saptandı. Acil koşullar altında MRG tetkiki istenen 5 hastanın hepsinde de santral sinir sistemi patolojisi ile uyumlu görünüm saptandı. 4 tanesinde serebrovasküler hastalık (SVH), 1 hastada ise intrakranyal kitle belirlendi. Ayaktan poliklinik şartlarında MRG istenen hastalardan 5'inde anormallik saptanmamasına rağmen ileri incelemede (doppler USG, MR anjiyo, vb) vertebrobaziler yetmezlik (VBY) belirlenerek bu hastalar nöroloji poliklinik kontrolüne alındı. MRG'de santral sinir sistemi patolojisi saptanan hastaların inme risk faktörlerinden (HT, DM, AF, sigara, KAH, HL, TİA, alkol) en az birini bulundurduğu tespit edildi.SonuçAcil servise baş dönmesi şikâyeti ile gelen hastalardan tedaviye yeterli yanıt alınamayan ve özgeçmişinde KAH başta olmak üzere inme risk faktörlerinden en az biri bulunanlara santral patolojilerin ekarte edilmesi amacıyla MRG yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIntroductionVertigo is one the most prevalent complaints among adults older than 75. Vertigo is classified according to etiology as peripheral and central. Benign Positional Vertigo (BPV) is the most common peripheral vertigo. The diagnosis of BPV is made by history and physical examination. Radiological or audiological examination is not required. Radiological work-up is not indicated unless symptoms suggest a central pathology or the diagnosis is uncertain.AimThis study was performed at Marmara University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine. 56 patients who have presented with vertigo were included in this prospective, cross-sectional clinical trial. Diffusion MRI was performed in all patients with the diagnosis of peripheral vertigo and presence of any central pathology was sought.ResultsMean age of 31 women (63.3%) and 18 men (36.7%) were 53.55±12.69 (95% CI: 49.90-57.20). All of the five patients who were examined with an MRI in the emergency department were diagnosed with a central pathology. Four of them had cerebrovascular disease and 1 of them had an intracranial tumor. Five of the patients who were scheduled to have an MRI on outpatient basis and had normal MRI, were diagnosed as vertebrobasilar insufficiency with further work-up (doppler US, MRA, etc.). These patients were scheduled for an outpatient neurology follow-up. Patients with an MRI finding suggesting a central pathology were found to have at least one of the stroke risk factors (HT, DM, AF, smoking, CAD, HL, TIA, alcohol).ConclusionAmong the patients who were presented with vertigo to an emergency department, MRI should be performed to rule out central pathologies if they have one the stroke risk factors (especially CAD) and did not respond to routine anti-vertigo treatment in the ED.