Romatoid artritli hastalarda oral sağlık ve hastalık aktiviteis arasındaki ilişki
Oral health and disease activity in rheumatoid arthritis patients
- Tez No: 316786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZĐDE NEVSUN ĐNANÇ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Romatoid artrit (RA) esas olarak eklemleri etkileyen kronik, sistemik inflamatuvar, otoimmun bir hastalıktır ve yetersiz tedavisi radyolojik hasara paralel olarak fonksiyonel kayıplara yol açabilmektedir. Son 10 yıl içerisinde yapılan çalısmalar RA'da birçok otoantijenin peptidyl arginine deaminaz (PAD) enzimi ile peptidyl arginine'den peptidyl citruline'e posttranslasyonel konversiyon ile dönüsenproteinler olduğunu göstermistir. RA'lı hastalarda sitrüllinlenmis proteinlere karsı tolerans kaybedilmistir. Sitrülinlenmis proteinlere karsı antikorlar(ACPA), RA'da % 98 spesifisite ve yaklasık % 80 sensitiviteye sahiptirler . Bu hastalarda hastalık daha ciddi ve erozif seyretmektedir. Ağız içinde bulunan anaerob bakterilere (P. Gingivalis, Treponema denticola, Tannerella forsythia) karsı antikorların ve bakteri DNA'larının RA'lı bireylerin serum ve sinovyal sıvılarında bulunduğu gösterilmistir. Periodontit RA gelisiminde ve progresyonunda bir risk faktörü olarak görülmekte ve her iki hastalığın ortak bazı patogenetik mekanizmalara sahip olduğu düsünülmektedir. Bu çalısmamızın amacı, RA'lı hastaların serum örneklerinde sitrüllinlenmemis ?-enolaza karsı antikor, RF ve anti-CCP gibi belirteçleri çalısmak ve bunların oral sağlıkla iliskisi değerlendirmektir. Bu amaçla serum örneklerinde RF, anti-CCP ve anti-enolaz antikor düzeyleri ölçülerek, sonuçların tükrük bakteri sonuçlarıyla ve hastalık aktivitesiyle iliskisi arastırılmıstır. Çalısmaya, 63 romatoid artrit hastası ve kontrol grubu olarak; 32 Behçet hastası ile 21 sağlıklı gönüllü dahil edilmistir. Tüm RA hastalarının vizitleri yapılarak klinik velaboratuar parametreleri değerlendirilmis, es zamanlı olarak beraberinde venöz kan ve tükrük örnekleri alınmıstır. Çalısmanın sonunda, grupların mediyan serum anti-enolaz antikor düzeyleriarasında fark saptanmadı. Sağlıklı control grubuna gore ROC Curve analizi yapıldığında serum enolaz için cut-off değeri 0.61 olarak bulundu. Bu cut- off değerine gore RA hastalarının %42.9'ünda serum anti-enolaz antikor düzeyi pozitifolarak saptandı. Serum anti-CCP, RF IgM ve RFIgA düzeyleri ise RA hastalarında kontrol gruplarına göre anlamlı oranda yüksek saptandı. Log P.Gingivalis ve Log TF değerleri üç grupta benzer saptandı. Serum anti-enolaz antikor düzeyleri ile logPG Ve logTF değerleri arasında herhangi bir iliski saptanmadı. Sonuç olarak, bu çalısmamızda RA' lı hastaların serumlarında bakılan anti-enolaz antikor düzeyi sağlıklı ve Behçet hastası grupları ile benzer bulunmustur. Aynı sekilde oral bakteri düzeyleri (P.Gingivalis ve T. Forsthyia) de her üç grupta benzerolarak bulundu ve serum antikor düzeyleri ile bakteri sonuçları arasında bir iliski saptamadık.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis, is a systemic autoimmune and inflammatory disease, affecting mostly synovial joints and result in joint destruction, disability, and a redused life expantancy. Over the last ten years, investigations have shown that an essential feature of many autoantigens in RA is the posttranslational conversion of peptidyl arginine to peptidyl citrulline. Anti-citrullinated protein antibodies(ACPAs) are highly specific(%98) and sensitive (up to%80) for RA, making citrullinated proteins strong candidates for driving the autoimmune response in this disease. ACPApositive patients present with a more severe and erosive form of arthritis. Antibodies to P.Gingivalis, Treponema denticola and Tannerella forsythia with bacterial DNAs were shown in serum and synovial fluid of RA patients. The pathophysiologic mechanisms of periodontitis are similar to those of RA and thought to that risk fordevelopment and progressin of RA. The aim of our study was to determine serum -levels of anti-enolase antibody, RF and anti-CCP antibody and its relationship withoral bacteria levels and disease activity. Sixty-three rheumatoid arthritis patients, 32Behçet?s disease patients and 22 healthy volunteers were included for the study. All patients were evaluated for clinical and laboratory parameters and venous blood and saliva samples were collected for all patients and controls. At end of the study, there were no difference found between groups for serum anti- enolase antibody level. After theRoc Curve analysis according to healthy subjects , serum anti-enolase antibody found %42.9 of patients with RA. Serum anti-CCP antibody , RF IgM andRF IgA antibodies were found significantly higher in RA patients. Saliva levels of P.Gingivalis and T. Forsythia were found similar in three groups and not associated with serum markers and disease activity.