Sıçan faringokutanoz fistül modelinde recombinant human growth hormon'un fistül kapanmasında etkinliği
The effect of recombinant human growth hormone on the closure of fistula on rat's pharyngocutaneous fistula model
  1. Tez No: 316792
  2. Yazar: NURTEN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETSigara ve alkol içme oranlarının artmasıyla birlikte baş boyun kanseri oranlarında da artış gözlenmektedir. Baş boyun kanserlerinin %25'ini oluşturan larinks kanserlerinde organ koruyucu tedaviye eğilimin artmasıyla birlikte kemoradyoterapi ön plana çıkmaktadır. Larinks kanserlerinde primer tedavide kemoradyoterapi kullanılmasıyla beraber nüks sonrası kurtarma cerrahisi oranında da artış gözlenmektedir. Bunun sonucu faringokutanoz fistül (FKF) komplikasyonunda da artış izlenmektedir. FKF etiyolojisinde bilinen birçok risk faktörü olmasına rağmen en sık izlenen risk faktörü daha önce boyun bölgesine alınan kemoradyoterapidir. FKF tedavisinde primer olarak oral beslenmenin kesilmesi, intravenöz antibiyotik kullanımı ve yara debridmanı başlıca yaklaşım olmasıyla birlikte kapanmayan fistüllerin onarımında kullanılan ve hala çalışması yapılan birçok yöntem mevcuttur.Recombinant human growth hormon (rHGH) amino asid alınımını ve protein sentezini arttırıp, mitogenezi arttırarak kollejen oluşumunu arttırır, kas ve diğer organlarda yara iyileşmesinin daha hızlı olmasını sağlar. rHGH'un bu etkilerinden yararlanılarak yara iyileşmesinde ve kırık tedavisinde GH `un kullanıldığı birçok çalışma yapılmıştır.Çalışmamızda, 40 tane Sprague Dawley sıçanda ağız tabanı ile üst özofagus arasında insizyon yapıldıktan sonra FKF oluşturulması, rHGH `un FKF kapanmasında etkisinin araştırılması amaçlandı. Kontrol grubunda FKF primer kapanmaya bırakılırken, çalışma grubundaki deneklere hergün subkutan rHGH verilip 14 gün sonunda iki grup arasında FKF kapanmasında makroskpik ve histopatolojik fark olup olmadığı araştırıldı. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde oran-frekans değerleri kullanılıp, değişkenlerin analizinde ki-kare test, ki-kare koşulları sağlanmadığında fischer test kullanıldı.İstatistiksel analizler sonucu rHGH verilen grupta makroskopik olarak FKF'ü kapanan denek sayısının kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha fazla olduğu gösterildi. FKF alanında kollojen yoğunluğunun kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha fazla olduğu da gösterildi. rHGH verilen grupta kollojen oluşumu ve granulasyonun daha fazla olmasıyla birlikte fibroblast yoğunluğu ve anjiogenezis açısından iki grup arasında anlamlı bir fark izlenmedi.Bu çalışmada, rHGH'un FKF kapanmasında ve kollojen oluşumunda olumlu etkileri olduğu gösterildi. rHGH'un FKF kapanması üzerine etkilerinin daha iyi değerlendirilebilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWith an increase in the rate of smoking and alcohol drinking, an increase in the rates of head and neck cancer is being observed. In the last years, the organ-preserving chemoradiation therapy has been arisen in the larynx cancer treatment that constitutes 25% of head and neck cancer. After chemoradiation therapy has been used as a primary therapy in larynx cancer, the rate of salvage laryngectomy after cancer recurrence also is being increased. As a result, a rise in pharyngocutaneous fistula (PCF) complication after salvage laryngectomy is seen. There are well known risk factors for PCF complication, but the most common risk factor is the chemoradiotherapy given to the neck. When PCF is seen, firstly oral feeding is stopped. The intravenous antibiotic plus wound debridement are the main procedures in PCF treatment. There are different application for repearing of pharynx and closure of PCF if the fistula is not closed primarly.Recombinant human growth hormone (rHGH) increases amino acid uptake and protein synthesis, enhance collogen formation by increasing mitogenesis. It makes wound healing more quickly in muscle and other organs. Due to the effects of GH, there are a lot of studies which rHGH is used in wound healing and fracture treatment.In this study, we aim to research the effects of rHGH on PCF healing in rats with PCF. After an incision between floor of mouth and upper esophageus is made, the PCF on neck area is formed. As the rats in the control group is only observed neutrally, in second group GH is given subcutaneously. The closure of PCF and the scar tissue are examined histopathologically. Descriptive statistics of the data rate and frequency values are used. Variables analyzed by chi-square test, fischer test are used for conditions chi-square not provided.As a result of statistical analysis, the collagen density in the group treated with GH was shown to be significantly greater than the control group. In contrast, as the collogen formation and granulation tissue formation is significantly higher in group treated with GH, there isn?t any differences in fibroblast density and angiogenesis between two groups.In this study, GH was shown to have beneficial effects in the formation of collagen in the closure of PCF. However, for better evaluation of the effects of GH on the closure of PCF, more researchs should be performed.