Non-kardiyak cerrahi geçirecek kardiyak hastalarda neostigmin-sugammadeks kullanımı ve hemodinamik fonksiyonlar
Neostigmine-sugammadex administration and hemodynamics parameters in patients with cardiac disease undergoing non-cardiac surgery
- Tez No: 316796
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM DAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı; non-kardiyak cerrahi geçirecek kardiyak sorunu olan hastalarda, sugammadeks ile neostigmin-atropin kombinasyonunun hemodinamik etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Kardiyovasküler rahatsızlığı New York Heart Association sınıflandırmasına göre II-III olan, non kardiyak cerrahi geçirecek, 18-75 yaş arası, her iki cinsten 90 adet hasta uygulanacak ilaçlara göre rasgele iki eşit gruba ayrıldı: Grup N' (n=45) deki hastalara cerrahi girişim bitiminde, sinir-kas stimülatörü ile takip edilen kas gevşekliğinde T2 düzeyi belirlendiğinde, 0,03 mg/kg neostigmin i.v. olarak uygulandı. Hastalara kalp atım sayısı, ilaç uygulama öncesi değerinden 5 atım (± 10 atım ) düşük değere ulaşınca i.v. olarak 0,5 mg atropin sülfat uygulaması yapıldı. Grup S' (n=45) deki hastalara cerrahi girişim bitiminde, sinir-kas stimülatörü ile takip edilen kas gevşekliğinde T2 düzeyi belirlendiğinde 3 mg/kg sugammadeks i.v. olarak uygulandı. Hastaların kalp hızı, sistolik, diyastolik ve ortalama kan basınçları ile Qtc (Qt Fridericia ve Qt Bazett) değerlerinin incelendiği elektrokardiyogram değişiklikleri kaydedildi. Grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda QtcF değerlerinde anlamlı fark bulunmadı. Kan basınçları ve kalp atım hızları anestezi indüksiyonundan sonra her iki grupta da azaldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to observe the effects of sugammadex and neostigmine-atropine administration on hemodynamic parameters in patients with cardiac disease undergoing non cardiac surgery. The study group included, 90 patients, 18-75 years old, NYHA class II-III, undergoing non cardiac surgery who were randomly divided into two groups as group N ( neostigmine, n= 45) and group S ( sugammadex, n=45). In neostigmine group, after the termination of surgery, patients were reversed with neostigmine 0,03 mg/kg i.v., at the reapperance of T2. Atropine sulfate 0,5 mg was administered when it was observed the decrement of 5 ( ± 10) beats/min in heart rate after the administration of neostigmine. In sugammadex group, after the termination of surgery, sugammadex 3mg/kg i.v. was administered at the reapperance of T2. Systolic, diastolic, mean arterial pressure, heart rate and electrocardiogram characteristics including rate-corrected Qt ( Fridericia and Bazett) interval were recorded. QtF and QtB values were not significantly different between groups and also within groups. Blood pressure and heart rate decreased after the induction of anesthesia in two groups.