Hiperkolesterolemi ile oluşabilecek oksidatif stresin ve monosit CD36 reseptör ekspresyonunun ateroskleroz riski açısından değerlendirilmesi
The evaluation of monocyte CD36 expression and oxidative stress that may be induced by hypercholesterolemia in terms of atherosclerosis risk
  1. Tez No: 316795
  2. Yazar: SEYFETTİN ÜSTÜNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARTAL ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ateroskleroz, atar damar duvarlarının kalınlaşması ve sertleşmesi ile karakterize ve batı toplumlarındaki ölümlerin en sık sebebi olan kalp krizleri ve inmelerin en önemli sebebidir. Aterosklerotik lezyon kronik inflamatuvar bir süreçtir. Bu sürece damar endoteli, monositler/makrofajlar, düz kas hücreleri, bazı büyüme faktörleri ve sitokinler katılır. Okside olmuş düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (Low density lipoprotein, LDL) makrofajlar tarafından hücre içine alınması; makrofajların köpük hücreye dönüşmelerinde ve aterosklerotik patogenezin başlangıcında kilit olaydır. Aterosklerozun erken evrelerinde, dolaşımdaki monositler hasar görmüş endotel hücrelerine bağlanarak sub-endotelyal alana göçerler ve makfofaja dönüşürler. Daha sonra, makrofajlar değişime uğramış LDL moleküllerini hücre içine alırlar. Hücre içinde aşırı kolesterol birikmesi sonucu makrofajlar köpük hücreye dönüşürler. Makrofajlar tarafından ekprese edilen değişik reseptörler bu süreçte görev alır fakat çöpcü reseptör sınıf A (Scavenger receptor class A, SR-A) ve CD36 (Cluster of Differentiation 36, CD36) önemli olanlardır.Bu çalışmadaki amacımız hiperkolesterolemi sonucu oluşabilecek oksidatif stresin ateroskleroz gelişimine olan katkısı ve CD36 reseptör ekspresyonun nasıl değiştiği ve diğer oksidatif stres belirteçleri olan malondialdehit (Malondialdehyde, MDA) ve protein karbonil seviyeleri (protein carbonyl, PCO) ile ilişkisinin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis, a disease of the large arteries. It is the primary cause of heart disease and stroke in developed countries. Atherosclerotic lesion is a chronic inflammatory process which involves endothelium, monocytes/macrophages, smooth muscle cells, a series of growth factors, and cytokines. Oxidized low density lipoprotein (Ox-LDL) uptake by macrophages is the key process in the foam cell formation and pathogenesis of atherosclerosis. In the early stage of atherosclerosis, the circulating monocytes attach to injured endothelial cells and migrate to the subendothelial space, than differentiate into macrophages. After that, the macrophages take up modified LDL and transform into foam cells by accumulating intracellular cholesterol. Macrophages have been identified to express a number of scavenger receptors, among of which class A scavenger receptor (SR-A) and CD36 (Cluster of Differentiation) were reported to play important roles in macrophage uptaking of modified low density lipoprotein (LDL).