Yaygın büyük B hücreli lenfoma'lı hastalarda yanıt değerlendirmesi amacıyla yapılan ara kontrol PET/BT'nin etkinliği
The efficacy of interim response assessment with PET/CT in patients with diffuse large B cell lymphoma
  1. Tez No: 316797
  2. Yazar: BÜLENT KANTARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada yeni tanı Yaygın Büyük B Hücreli Lenfoma (YBBHL) tanısı alan ve 3-4 kür kombinasyon kemoterapisi sonrasında tedaviye yanıtın değerlendirilmesi amacıyla yapılan PET/BT incelemelerinin, diğer prognostik parametreler ile birlikte progresyonsuz sağkalım (PFS) ve toplam sağkalım (OS) üzerine etkisini araştırdık. Çalışmada geriye dönük olarak 53 hasta değerlendirmeye alındı. Hastaların ortalama 26 aylık takip süresinde (8-56 ay aralığında) ara kontrol PET/BT'de CR alınan olgularda ortalama tahmini PFS 51,7 ay iken ara kontrol PET/BT'de PR alınan olgularda ortalama tahmini PFS 43,2 ay olarak saptandı. (p=0,488) Toplam sağkalım açısından yapılan değerlendirmede ortalama 26 aylık takip süresinde (10-67 ay aralığında) ara kontrol PET/BT'de CR alınan olgularda ortalama tahmini OS 61,2 ay iken PR saptanan olgularda ortalama tahmini OS 44,7 ay olarak bulundu. (p=0,493) Ara kontrolde konvansiyonel (BT) yanıt değerlendirmesinde CR alınan olgularda ortalama tahmini PFS 63,7 ay iken, PR alınan olgularda ortalama tahmini PFS 30,1 ay olarak hesaplanırken (p=0,001), toplam sağkalım açısından yapılan değerlendirmede CR alınan olgularda ortalama tahmini OS 63,8 ay iken PR alınan olgularda ortalama tahmini OS 37,3 ay olarak bulundu. (p=0,011) Tek değişkenli analizde PFS ve OS açısından sadece başlangıç sedimentasyon düzeyi (p=0,046), ara kontrolde konvansiyonel (BT) yanıt değerlendirmesinde tam yanıt alınması (p=0,025), son kontroldeki PET/BT'de tam yanıt alınması (p=0,007) ve son kontrolde konvansiyonel (BT) yanıt değerlendirmesinde tam yanıt alınması (p=
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effect of interim PET/CT scans, together with other prognostic markers, on progression free survival and overall survival after 3-4 cycles of chemotherapy in patients with newly diagnosed diffuse large B cell lymphoma (DLBCL). In 53 retrospectively evaluated patients, with an average follow-up period of 26 months, the estimated PFS was 51.7 months for patient s who achieved CR in interim PET/CT scans and the estimated PFS was 43,2 months for patients who achieved PR in interim PET/CT scans. (p=0,488) In terms of overall survival, the estimated OS was 62.1 months for CR in interim PET/CT group and 44,7 months for PR in interim PET/CT group. (p=0,493) In midtreatment CT guided response evaluation the estimated PFS was 63,7 months for CR, 30,1 months for PR (p=0,001) while the estimated OS was 63,8 months for CR, 37,3 months for PR. (p=0,011) In univariate analysis, initial ESR (p=0,046), CR in midtreatment CT guided response evaluation (p=0,025), CR in final PET/CT (p=0,007) and CR in final CT guided response evaluation (p=