Primer sjögren sendromlu hastaların mononükleer hücrelerinde ve deneysel sjögren sendromu modelinde oleuropein'in mononükleer inflamutuar hücre yanıtları üzerine etkisinin araştırılması
The investigation on the effect of oleuropein of mononuclear inflamatory cell responses in the patients with primary sendrome and its experimental sjögren's syndrome model
- Tez No: 883819
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BAYSAL, DOÇ. DR. DENİZ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sjögren Sendromu (SS), tükürük ve gözyaşı bezlerinde lenfositik infiltrasyonun olduğu sistemik otoimmün bir hastalıktır. Oleuropein, zeytin yaprağı ekstraktında bulunan ve antioksidan, antimikrobiyal ve antiinflamatuar aktivitelere sahip olduğu bilinen ana polifenolik bileşiklerden biridir. Bu çalışmada Sjögren Sendromunda oleuropeinin inflamatuar yanıtlar ve ekzokrin bez fonksiyonu üzerindeki etkisini araştırdık. SS fare modelinin indüksiyonu, Ro60-273-289 peptidinin periton içine enjeksiyonu yoluyla gerçekleştirildi. İmmünizasyon süresinin sonunda 28 gün boyunca her gün oleuropein (15mg-30mg-45mg/kg) ve prednisone (5mg/kg) gavaj yoluyla uygulandı. Tükürük salgı oranı ölçüldü ve splenositler, akış sitometrisi yoluyla hücre içi sitokin salgılanması açısından analiz edildi. Tükürük bezleri, histokimyasal analizle lenfositik infiltrasyon ve fibrozis açısından analiz edildi. Sitokin salgılama analizinin sonuçlarını doğrulamak amacıyla splenositler transkripsiyon faktörleri açısından gen ekspresyon analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Sjögren's Syndrome (SS) is a systemic autoimmune disease in which lymphocytic infiltration of salivary and lacrimal glands. Oleuropein is one of the main polyphenolic compounds found in olive leaf extract that is known to have antioxidant, antimicrobial, and anti- inflammatory activities. In the present study, we investigated the effect of oleuropein on inflammatory responses and exocrine gland function in Sjögren Syndrome. The induction of the SS murine model was performed by the injection of Ro60-273- 289 peptide intraperitoneally. At the end of the immunization period, oleuropein (15mg- 45mg/kg) or prednisolone (5mg/kg) was administered by gavage daily for 28 days. The saliva rate was measured and the splenocytes were analyzed for intracellular cytokine secretion via flow cytometry. Salivary glands were analyzed for lymphocytic infiltrate and fibrosis by histochemical analysis. In order to confirm the results of the cytokine secretion analysis, gene expression analyzes were performed on splenocytes in terms of transcription factors.