L-karnitin uygulamasının ratlarda bazı lipit parametreleri üzerine etkisi
The effect of l-carnitine administration on some lipid parameters of rats
  1. Tez No: 316850
  2. Yazar: UMUT UMUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, oral L-karnitin uygulamasının bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmada, materyal olarak sağlıklı 20 adet Wistar ırkı erkek rat kullanıldı. Kontrol (n=10) ve deneme (n=10) olmak üzere iki gruba ayrılan ratlarda deneme grubunu oluşturan her hayvana 20 gün süresince 75 mg/kg/ gün dozunda L-karnitin oral olarak içme suyuna ilave edilerek uygulanmıştır. Her iki grubu oluşturan hayvanlardan 20. günde alınan kanlardan elde edilen serum örneklerinden analizler yapıldı.Alınan kan örneklerinde serum Total kolesterol, HDL-K, LDL-K, Trigliserit, Total protein düzeyleri belirlendi. İncelenen parametrelere ilişkin verilerin istatistiksel analizleri, gruplar arası farklılıkların önemini belirlemek için t-testi kullanıldı.Kontrol grubu lipid profilinde; total kolesterol, trigliserit, HDL-K, LDL-K düzeyleri sırasıyla 70,6±5,0; 77,7±8,0; 31,9±3,6; 9,8±1,3 mg/dl ve TP konsantrasyonu 4,92±0,15 g/dl olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of oral L-carnitine administration on some biochemical parameters.20 Wistar male rats were used as materials in this study. The rats were seperated into two grops as control (n=10) and test group (n=10). The animals in the test group were given 75 mg/kg/d L- carnitine added to their drinking water for 20 days. The blood serum samples taken from both groups on the 20th day of the investigastion was analyzed.Total Cholesterol, HDL-K, LDK-K, Triglyceride and Total protein levels of blood serum taken were determined. t-test were used to determine the importance of differences between the groups.In the control lipid profile the levels of total cholesterol, trigliserid, HDL-C, LDL-C were 70,6±5,0; 77,7±8,0; 31,9±3,6; 9,8±1,3 mg/dl respectively and TP concentration was 4,92±0,15 g/dl.