Farklı yüzey işlemlerinin mine ve dentinin mineral içeriğine ve bağlantısına olan etkisi
The effect of different surface treatments on mineral content and bond strength of enamel and dentin
  1. Tez No: 316849
  2. Yazar: ERHAN DİLBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NİLGÜN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yüzey işlemleri (asit, kumlama, lazer, lazer+asit, kumlama+asit ve kumlama+lazer) uygulanan mine ve dentinin IPS Empress Esthetic porselen örnekler ile olan makaslama bağlanma dayanımına ve ICP-AES ve SEM-EDX kullanarak mineral içeriğine olan etkisini incelemektir.Çalışmamızda, 210 adet diş makaslama bağlanma dayanımı testi için, 35 adet diş ICP-AES analizi için, 12 adet diş SEM-EDX analizi ve 12 adet diş AFM görüntüsü için olmak üzere toplam 269 üst santral kesici diş kullanıldı. Makaslama bağlanma testi için, şeffaf akrilik kalıba yerleştirilen mine ve dentin örnekleri, uygulanan yüzey işlemlerine göre 7 gruba ayrıldı: Kontrol, asit (%37'lik fosforik asit), kumlama (50 µm Al2O3), Er;YAG lazer (120 mJ, 10 Hz), lazer+asit; kumlama+asit, kumlama+lazer. Yüzey işlemleri sonrası IPS Empress Esthetic porselen diskler dişlere Variolink Veneer ışıkla sertleşen rezin simanla simante edildi. Daha sonra termal siklus uygulaması (10 000 devir, 5-55?C) gerçekleştirilen örnekler makaslama testine maruz bırakıldı ve kırık tipleri (adeziv, koheziv, karma) incelendi. Yüzey işlemleri uygulanan 1 mm kalınlığındaki mine ve dentin kesitlerinin mineral içerikleri ICP-AES analizi ile incelendi. SEM-EDX analizinde, şeffaf akrilik kalıba yerleştirilen mine ve dentin örneklerinin sol yarısı kontrol grubu, sağ yarısı da yapılacak yüzey işlemleri için ortadan ikiye ayrıldı ve analiz gerçekleştirildi. Son aşamada ise yüzey işlemleri uygulanan mine ve dentin örneklerinin SEM ve AFM görüntüleri incelendi.Makaslama bağlanma dayanım değerleri tek yönlü varyans analizi ve Tamhane T2 testleri ile, ICP-AES element analiz değerleri tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD testleri ile değerlendirilmiştir (p=0,05). SEM-EDX element analiz verileri ise Wilcoxon testi ile değerlendirilmiştir.Farklı yüzey işlemleri uygulanan mine ve dentin örnekleri arasında, porselenle olan bağlanma dayanımı değerlerinde önemli fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of different surface treatments (acid, air abrasion, laser, laser+acid and air abrasion+laser) on mineral content and shear bond strength of enamel and dentin.In our study, 269 maxillary central teeth were used including 210 teeth for shear bond strength, 35 teeth for ICP-AES analysis, 12 teeth for SEM-EDX analysis and 12 teeth for AFM imaging. Enamel and dentin specimens embedded to clear acrylic resin were divided into 7 groups: Control, acid etching (37% phosphoric acid), air abrasion (50 µm Al2O3), Er:YAG laser etching (120 mJ, 10 Hz), laser+acid etching, air abrasion+acid etching, air abrasion+laser. After the surface treatments, IPS Empress Esthetic porcelain discs were cemented by using Variolink Veneer light-cured resin cement. After specimens had subjected to thermal cycling (10 000 cycles, 5-55?C), shear bond strength test was applied and fracture types (adhesive, cohesive, mixed) were observed. Mineral content of surface treated 1 mm thickness enamel and dentin sections were investigated by ICP-AES. For SEM-EDX analysis, enamel and dentin specimens embedded to clear acrylic resin are separated so that left side was control and right side was surface treatment. The final stage, surface treated enamel and dentin specimens were observed with SEM and AFM.Shear bond strength values were analyzed by one-way analysis of variance and Tamhane?s T2 tests; ICP-AES elemental analysis values were analyzed by one-way analysis of variance and Tukey HSD tests and SEM-EDX elemental analysis were evaluated by Wilcoxon sign rank test.There were statistically significant differences in bond strength of porcelain bonded enamel and dentin specimens among own groups (p0.05).