Doğanay silikon yağı çıkarımı sistemi ve yöntemi
Doğanay silikon yaği çikarimi sistemi ve yöntemi
  1. Tez No: 316869
  2. Yazar: DERYA KÜTÜKDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM DOĞANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETAMAÇ: Yeni bir sistem ve yöntem olan, `'Doğanay silikon yağı çıkarımı sistemi ve yöntemi'' olarak isimlendirilen sistem ve yöntemin, 1000 cSt ve 5000 cSt silikon yağının çıkarılmasındaki etkinliğini araştırmak.GEREÇ-YÖNTEM: Şubat 2010-Mart 2012 tarihleri arasında VRC birimimizde PPV uygulanıp, `'Doğanay silikon yağı çıkarımı sistemi'' ile 1000 cSt (Grup 1; 133 olgu) ve 5000 cSt (Grup 2; 16 olgu) silikon yağı çıkarımı yapılan 149 olgunun 149 gözü çalışmaya alındı. Tüm olguların tanıları, silikon yağı kalım süresi, silikon yağı alım süreleri, ek cerrahi işlemler, sklerotomi sayıları/sütür gerekliliği ve ameliyat sırasında ve ameliyat sonrasında görülen komplikasyonlar, düzeltilmiş görme keskinliği değişimleri (LogMar) ve GİB değişimleri değerlendirildi.BULGULAR: Grup 1 ve grup 2'de PPV öncesi, silikon yağı alımı öncesi ve son kontroldeki düzeltilmiş görme keskinliği sırası ile LogMar; [2,16±0,97, 1,39±0,74, 1,23±0,88], [2,17±0,77, 1,66±0,83, 1,40±1,05] olarak bulundu. Grup 1'de ameliyat sırasında 1 komplikasyon, grup 2'de ise komplikasyon görülmedi. Grup 1'de ameliyat sonrası takiplerde; 13 olguda değişik komplikasyonlar, grup 2'de ise 1 olguda komplikasyon görüldü. Grup 1 ve grup 2'de silikon yağı çıkarımı ameliyatı sonrası dönemde ortalama takip süresi; 7,2±6,2 ay, 4,6±3,2 ay, ortalama silikon yağı kalım süresi; 8,5±3,5 ay, 10,7±6,2 ay, ortalama silikon yağı çıkarımı cerrahi süresi sırası ile 141,7±37,7 sn, 426,6±102,2 sn, sklerotomi/sütür; 293/210, 37/26, lensin durumu; fakik/psödofakik/afak 57/69/7, 8/8/- idi. Grup 1'de silikon yağı çıkarımı ameliyatı sonrası toplam 133 olgudan 40 olgu anti-glokomatöz tedavi almaktaydı. Bu olgulardan 9 olguda GİB tedaviye rağmen 21 mmHg ve üzerinde idi. Bu olgulardan 2'sine Mitomisinli trabekülektomi ameliyatı, 2 olguya Ahmed Glokom Valvi ameliyatı yapılarak GİB kontrol altına alındı. 133 olgunun 23'ünde silikon yağı alımı ameliyatı sonrası 1. günde hipotoni saptandı. Grup 2'deki toplam 16 olgudan 2 olgu silikon yağı çıkarımı ameliyatı sonrası anti-glokomatöz tedavi almaktaydı. 16 olgunun 1'inde silikon yağı alımı ameliyat sonrası erken dönemde hipotoni saptandı. Grup 1 ve grup 2'deki olgulara silikon yağı alımı sırasında çeşitli ön-arka segment girişimleri uygulandı.SONUÇ: `'Doğanay silikon yağı çıkarımı sistemi ve yöntemi? 1000 cSt silikon yağı alımında; hızlı, güvenilir, kolay, ekonomik ve etkilidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPURPOSE: To investigate the effectiveness of a new system and method which are named `?Doğanay silicone extraction system and method?? for 1000 cSt and 5000 cSt silicone oil removal.MATERIAL AND METHODS: 149 eyes of 149 patients which are removed 1000 cSt (Group 1; 133 cases) and 5000 cSt (Group 2; 16 cases) silicone oil between February 2010-March 2012 in our vitreoretinal surgery department were enrolled. All cases? indications for PPV, duration between PPV and silicone oil removal, silicone oil removal time, additional surgery procedures, number of sclerotomy/the necessity of sutur for 23 G sclerotomy sites, intraoperative and postoperative complications, best corrected visual acuity (BCVA) changes (LogMar), and intraocular pressure changes were evaluated.RESULTS: BCVA at before PPV surgery, silicone oil removal and last visit were [2,16±0,97, 1,39±0,74, 1,23±0,88], [2,17±0,77, 1,66±0,83, 1,40±1,05], respectively in group 1 and group 2. During surgery, only one complication was occured in group 1. During surgery, no complication was seen in group 2. During the follow-up period, different complications in 13 cases were seen in group 1. Only one complication was seen in group 2. Mean follow-up period were 7,2±6,2, 4,6±3,2 (months), respectively in groups. The mean time between PPV with silicone oil endotamponade and silicone oil removal were 8,5±3,5, 10,7±6,2 months, respectively in groups. Mean silicone oil removal surgical time were 141,7±37,7 seconds, 426,6±102,2 seconds, respectively in groups. 293 of total 210 and 37 of total 26 sclerotomies sites required suture, respectively in groups. Lens status was phakic/pseudophakic/aphakic (57/69/7, 8/8/-) in groups. A total of 133 patients, 40 patiens in group 1 were receiving glaucoma treatment. Nine cases were above 21 mmHg despite treatment in group 1. Two of these patients, IOP were controlled with Mitomycin-C trabeculectomy surgery. Two of these patients, IOP were controlled with Ahmed Glaucoma Valve surgery. Ocular hypotony occured in 23 cases the day after surgery, in group1. A total of 16 patients, 2 patients in group 2 were receiving glaucoma treatment. Ocular hypotony was observed only one patient the day after surgery, in group 2. Some patients in group 1 and group 2, different anterior and posterior segment surgery procedures were applied during silicone oil removal.CONCLUSIONS: Removal of silicone oil of 1000 cSt with `?Doganay method and system?? are fast, safe, easy, economic, and effective.