Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 2008-2011 yılları arasında takip edilen pnömotorakslı yenidoğanların retrospektif değerlendirilmesi
Evaluation retrospectively of neonates with pneumothorax who were hospitalized in neonatal intensive care unit between 2008 and 2011
- Tez No: 316870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve amaç: Pnömotoraks; yenidoğan döneminde solunum sıkıntısı yapan nedenlerden biri olup, mekanik ventilasyon tedavisi, mekonyum aspirasyonu sendromu, respiratuar distress sendromu ve perinatal asfiksi nedeniyle canlandırma işlemiuygulanan olgularda gelişme riski yüksektir. Semptomatik veya asemptomatik seyredebilir. Bu çalışmada hastanemiz yenidoğan yoğun bakım ünitesinde semptomatik pnömotoraks saptanan ve izlenen olgular geriye dönük olarak incelendi.Gereç ve yöntem: Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 2008-2011 tarihleri arasında pnömotoraks tanısıyla izlenen 56 olgu geriye dönük olarak değerlendirildi. Olguların demografik özellikleri, aldığı tanılar, tedavi girişimleri, yenidoğan yoğun bakımünitesinde yatış süreleri ve prognozları irdelendi.Bulgular: Erkeklerde ve term bebeklerde pnömotoraks sıklığı yüksek bulundu. Çoğu olguda pnömotoraks gelişimi tek taraflı olup, yerleşimi sol taraftaydı. Çalışmamızda 21 olguda pnömotoraks mekanik ventilasyon desteği sırasında görüldü. Olguların % 48,2'si kaybedildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Pneumothorax is one of the important etiologic factors in newborn which causes respiratory distress. Pneumothorax usually occurs in newborns under mechanical ventilation. Respiratory distress syndrome, meconium aspiration syndrome andresuscitation after birth may also cause pneumothorax. We retrospectively reviewed patients who were hospitalized for pneumothorax in our newborn intensive care unit.Methods: We retrospectively reviewed 56 patients who were hospitalized for pneumothorax in our newborn intensive care unit between 2008 and 2011. These cases were evaluated according to demographic characteristics, diagnosis, treatment, duration of hospitalization and prognosis.Results: Frequency of pneumothorax was higher in males and term infants. Additionally unilateral and left pneumothorax was seen more often. In our study; pneumothorax developed during mechanical ventilation support in 21 patients. The mortality was % 48,2.