Prediyalitik hastalarda malnütrisyon ile ambulatuar kan basıncı parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between parameters of malnutrition and ambulatory blood pressure in predialysis patients
- Tez No: 316899
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN KÜRŞAT
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç ve Kapsam: Kronik böbrek yetmezlğinde malnutrisyon prediyalitik evreden itibaren çok sık görülmektedir. Çalışmamımızın amacı volüm- malnutrisyon arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır.Gereç- Yöntem: Çalışmaya prediyalitik dönemdeki kronik böbrek yetmezlikli 109 hasta alındı. Subjektif global değerlendirme ile malnutrisyon durumları değerlendirildi, hastalar aldıkları puanlara göre 3 gruba ayrıldı; SGD A;iyi beslenen grup, SGD B; hafif-orta derecede malnutrisyon ve SGD C;ağır derecede malnutrisyon. Tüm hastaların antropometrik ölçümleri yapıldı (BMI, MAC,MAMC,TSF,BSF). Çalışmaya alınan tüm hastalardan alınan kan örneklerinde albumin, total kolesterol, trigliserid, neopterin, adiponektin ,serum aminoasit düzeyleri çalışıldı. Volüm durumunu belirlemek için 24 saatlik tansiyon holter takılarak gündüz ve gece kan basınçları ölçüldü.Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 59,92 yıl, ortalama GFR 23,56 ml/dak olarak saptandı. SGD A; iyi beslenen grup hastaların %22,01 `ini, SGDB-C;hafif-orta ve ağır malnutrisyon grubu hastaların % 77,98 `ini oluşturmaktaydı. Analizlerde albumin , BMI, MAC, MAMC, TSF ölçümleri ile SGD skoru arasında anlamlı negatif korelasyon, NTSBP ile SGD skoru arasında anlamlı, pozitif korelasyon saptanmıştır. Adiponektin düzeyi SGD grupları arasında farklı saptanmadı.Neopterin düzeyi hafif ?orta derecede malnutrisyon olan grupta yüksek saptanmıştır, SGD skoru arttıkça neopterin düzeyi düşmüştür.Tartışma ve Sonuç: Malnutrisyon ve hipervolemi KBY hastalarında iki önemli kardiyovasküler risk faktörüdür. Çalışmamızda hipervolemi ile malnutrisyon arasındaki ilişki prediyalitik hastalarda incelenmiştir.. Bu çalışma kesitsel olduğu için ve volüm parametresi olarak sadece ambulatuar kan basıncı ölçümleri kullanıldığı için hipervolemi-malnutrisyon arasında neden sonuç ilişkisine varılamaz. Ancak, prediyalitik hastalarda malnutrisyonla ambulatuar kan basıncı arasındaki ilişkinin incelendiği, aminoasit düzeyleri ile kan basıncı parametreleri arasındaki anlamlı ilişkilerin ortaya konulduğu ilk çalışma olduğu gerçeği göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background : Malnutrition is very common in chronic renal failure patients and it starts from predialytic stage. The purpose of our project is to investigate the relationship between volume and malnutrition.Materials and Method : . A total of 109 chronic renal failure patients were included in the study Three groups have been created in patients according to their global subjective assessment and malnutrition situation; SGD A : well feed group , SGD B : mild to moderate malnutrition , SGD C : severe malnutrition. Anthropometric measurements of all patients have been made (BMI, MAC,MAMC,TSF,BSF). Albumin , total chlosterol, triglyceride , neopterin , adiponectin,serum amino acid leves have evaluated in blood samples of all patients . 24 hour ambulatory blood pressure monitoring was made for all patients.Results : According to results average age of patients was 59.92 year and average GFR was 23.56 mL/min. %22.01 percent of patients was evaluated as SGD A and %77.98 percent of patients was evaluated as SGD B and C . We found negative correlation between albumin , BMI, MAC, MAMC, TSF measurements and SGD scores. At the same time a positive correlation was found between NTSBP and SGD scores.There was no significant difference between adiponectin levels of SGA groups. We determined neopterin levels were higher in the group with mild-moderate malnutrition and SGD scores decreased with increasing levels of neopterin .Discussion : Malnutrition and hypervolemia are most significant cardiovascular risk factors for chronic kidney failure patients. İn this study we examine the relationship between malnutrition and hypervolemia in predialysis patients. This study was cross sectional and only ambulatory blood pressure measuring used as a volume parameter so cause and effect relationship between hypervolemia-malnutrition should not be inferred. This study should be taken into consideration because it?s the first study that examines the relationship between ambulatory blood pressure and malnutrition in prediyalisis patients. Also our data shows statistically significant relationship between amino acid levels and blood pressure parameters and this study is the first reported data in this topic .