Periton diyalizi hastalarında amikasine bağlı ototoksisiteyi önlemede n-asetilsisteinin etkinliği
Periton diyalizi hastalarinda amikasine bağli ototoksisiteyi önlemede n-asetilsisteinin etkinliği
- Tez No: 316900
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TOKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETAmaç: Peritonit, sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) tedavisinin en önemli komplikasyonudur ve amikasin SAPD ilişkili peritonit tedavisinde sık kullanılan antibiyotiklerden birisidir. Ototoksisite, amikasinin en sık görülen yan etkilerinden biridir ve ototoksik etkiden artmış oksidatif stres ve serbest oksijen radikalleri sorumlu tutulmaktadır. Tiyol grubu içeren ve antioksidan etkili N-asetilsistein (NAS) artmış oksidatif stres ile ilgili birçok hastalığın tedavi veya profilaksisinde kullanılan bir moleküldür. Bu çalışmada SAPD ilişkili peritonit nedeniyle kullanılan amikasine bağlı gelişebilen ototoksisitenin tedavi ve profilaksisinde NAS'ın objektif işitme testleri ve oksidan duruma olan etkisi araştırıldı.Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Nisan 2010- Ocak 2012 tarihleri arasında, SAPD uygulayan ve ilk kez SAPD ilişkili peritonit geçiren 46 hasta alındı ve tüm hastalara sefazolin + amikasin tedavi rejimi başlandı. Hastalar randomizasyon ile NAS alan (n=23) ve kontrol (n=23) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba tedavi öncesi (bazal), 1.hafta (erken dönem) ve 4.hafta (geç dönem) olmak üzere transient otoakustik emisyon (OAE) ve distorsiyon ürünü OAE işitme testleri yapıldı. NAS'ın etkinliğini değerlendirmek amaçlı total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan kapasite ölçümü (TOK) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) ölçümü yapıldı. Tedavi süresince aldıkları 24. 72. ve 120. saatlerde serum amikasin seviyeleri ölçümü ve total amikasin dozları kaydedildi.Bulgular: Her iki grup arasında toplam amikasin süreleri, dozları ve farklı zamanlardaki serum amikasin düzeyleri açısından aralarında anlamlı fark yoktu. Her iki grup kendi içinde transient tip OAE testine göre beş farklı frekans eşiğinde değerlendirildiğinde, NAS grubunda bazal ölçümlere göre 4000 Hz dışında işitme kaybı görülmemekte bununla birlikte 1500 Hz ve 2000 Hz'de iyileşme göze çarpmaktadır ( p=0.011 ve p=0.014 sırası ile). Gruplar kendi içlerinde distorsiyon ürünü OAE testine göre sekiz farklı frekans eşiğinde değerlendirildiğinde, NAS grubunda sekiz frekansın tamamında bazale göre işitme kaybı görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAım: Peritonitis is the most important complication of continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) treatment and amikasin is one of the most frequently used antibiotics in the treatment of CAPD related peritonitis. Ototoxicity is a frequent complication of amicasin from which increased oxidative stress and free oxigen radicals are thought to be responsible. The antioxidant molecule N-acetyl-cysteine (NAC) contains thiol group and is used in the treatment or prophylaxis of several increased oxidative stress related diseases. In the present study, the effect of NAC in objective hearing tests and oxidant situation in the amicasin related ototoxicity in CAPD related peritonitis patients is investigated.Patıents and Method: Forty six patients who had their first SAPD related peritonitis between April 2010 and January 2012 were enrolled in the study. All of the patients received sefazolin and amicasin treatment. The patients were randomized into two groups; the first group (n=23) as NAC receiving and the second group (n=23) as a control group who did not receive NAC. Transient otoacoustic emmisions (OAE) and distortion product OAE were measured before, 1 week after and 4 weeks after the treatment in both of the groups. Total antioxidant capacity, total oxidant capacity and oxidative stress measurements were performed in order to evaluate the effectiveness of NAC. Serum amicasin levels were measured at 24th, 72nd and 120th hour of the treatment and total amicasin doses were also recorded.Results: There were no significant differences in terms of total amicasin durations, doses and serum amicasin levels in the three different measurments between the two groups. In the NAC group, the evaluation of TOAE in 5 different frequencies resulted no hearing loss except in 4000Hz and there was an improvement in hearing in 1500 Hz and 2000 Hz (p=0,011 and p=0,014 respectively). According to the transient OAE measurements of the control group at all frequencies, there was a decrease at hearing when compared with the initial measurments but none was statistically significant. According to the distortion product OAE measurements of the NAC group at 8 different frequencies, there was no decrease at hearing when compared with the initial measurments.