Çocuklarda üreteropelvik bileşke darlığı tedavisinde açık pyeloplasti ile laparoskopi yardımlı pyeloplastinin erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparision the early results of standard and laparoscopic assisted pyeloplasty in children with ureteropelvic junction obstruction
  1. Tez No: 316903
  2. Yazar: KADRİ CEMİL SULUBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜÇÜKAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZETGiriş ve Amaç:Üreteropelvik bileşke darlığı (ÜPBD) olan çocuklarda, tedavinin amacı parankimal hasarın önlenmesi ve böbrek fonksiyonlarının korunmasıdır. Bu çalışmada ÜPBD tanısıyla takip edilip, tedavilerinde açık veya laparoskopi yardımlı pyeloplasti uygulanan çocukların erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Hastalar ve Metod:Aralık 2005-Ocak 2011 arasında ÜPBD tanısıyla pyeloplasti yapılan, ortalama yaşları 38 ay (8 gün?180 ay) olan 115 hasta (94 erkek, 21 kız), pyeloplasti tekniğine göre iki gruba ayrıldı: Grup I: açık pyeloplasti(AP), grup II: laparoskopi yardımlı pyeloplasti(LYP) yapılan hastalardan oluşmaktaydı. Gruplar ameliyat süresi, insizyon uzunluğu, ameliyat sonrası nartotik analjezik ihtiyacı ve hastane kalış süresi yönünden karşılaştırıldı.İstatistiksel analiz ?IBM SPSS Statistics 19? programı ile, Kolmogorov-Smirnov normallik testi, Mann-Whitney U testi ve Ki-kare testleri kullanılarak yapıldı. P değerinin 0,05'den küçük olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.Bulgular:Grup I'de 50 (11 kız, 39 erkek), grup II'de 65 (10 kız, 55 erkek) hasta bulunuyordu. Gruplar arasında cinsiyet dağılımı ve ameliyat edilen taraf açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).Ortalama ameliyat süresi grup I'de 62,6 dk., grup II'de 76,3 dk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim:In this study, we have compared the early results of the patients who underwent open pyeloplasty and laparoscopic assisted pyeloplasty because of ureteropelvic junction obstruction (UPJO).Materials and Methods:Between December 2005 and January 2011, 115 patients (94 boys and 21 girls) with the mean age of 38 months (8 days-180 months) who underwent pyeloplasty have been divided into 2 groups. Group I was operated with open pyeloplasty and group II was laparoscopic assisted pyeloplasty. The operation time, length of incision, narcotic analgesic requirements after operation and the duration of hospital stay have been compared retrospectively.The statistical analyze have been done with the ? IBM SPSS Statistics 19 ? software using the Kolmogorov-Smirnov normal test, Mann-Whitney U test and Khi-Square test. A value less than 0,05 have been considered as significant statistically.Results:There were 50 patients (10 girls, 40 boys) in group I, and 65 patients (11 girls, 54 boys) in the group II. There were no significant difference between these groups in aspects for age, sex and the side of the operation (p>0,05). The average operation time was 62,6 (range: 50 -90 min.) min. in the grup I , when the same time was 76,3 (range: 57-120 min.) min. in the group II.