İskemik stroklu hastalarda serum ürik asit ve nitrik oksit düzeylerinin değerlendirilmesi
Consideration level of blood serum uric acid and nitric oxid in ischemic strok patients
  1. Tez No: 316902
  2. Yazar: EMEL DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TALASLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Serebrovasküler hastalıklar tüm dünyada koruyucu tıp alanında sağlanan gelişmelere rağmen halen insidansı yaşla birlikte artan, genetik ve çevresel faktörlerin etkilediği kompleks multifaktöryel bir bozukluk olup, kalp hastalıkları ve kanserlerden sonra mortalite nedeni olarak üçüncü sırada yer almaktadır. Hayatta kalanlarda özürlülük ve sakatlık yapma açısından birinci sırada yer alması, sosyoekonomik düzeyi yüksek ülkelerde hastane başvurularında ve sağlık harcamalarında önemli bir yer tutması nedeniyle önde gelen bir sağlık problemidir. SVH'ın önlenmesi, ölüm ve sakatlığı azaltmada tıbbi ve cerrahi tedaviden daha etkilidir. Önleyici tedavi, risk faktörlerinin belirlenmesine ve bunların düzeltilmesine bağlıdır. Biz buradan yola çıkarak çalışmamızda, prognozu belirleyen faktörlerin bilinmesinin ikincil korunmadaki önemini vurgulamak istedik.Serebrovasküler hastalığın oluşumunu kolaylaştıran, birbirinden bağımsız birçok risk faktörü bilinmektedir. Tüm SVH'ların % 75-80'i iskemik nedenli olup, iskemik inme oluşumunda ateroskleroz önemli bir yer tutar. Aterosklerozun etyopatogenezine yönelik birçok hipotezin varlığı risk faktörleri konusunda yeni çalışmalara yol açmıştır. Mevcut ateroskleroz risk faktörleri arasında ileri yaş, erkek cinsiyeti, hipertansiyon, sigara ve alkol kullanımı, obezite, aile öyküsü ve diabet yer almaktadır. Son yıllarda yapılan bir çok çalışmada aterosklerozu tetikleyici bağımsız bir risk faktörü olarak ürik asit dikkat çekmektedir. Bu nedenle bilinen risk faktörlerinin belirlenmesi ve henüz bilinmeyen risk faktörlerinin ortaya konması, koruyucu tedavi açısından önemlidir.Bu çalışmayı planlamadaki amacımız; akut iskemik inme patofizyolojisinde, risk faktörleri araştırmasında daha önce yapılan az sayıdaki çalışmada, iskemik inme ile ürik arasındaki ilişki gösterilmiş olup, antioksidan olarak bilinen NO'in başka parametrelerle karşılaştırmalı çalışmalarının bulunmasına rağmen, prooksidan bir ajan olarak kabul edilen ürik asitle antioksidan olarak bilinen nitrik oksit arasında iskemik stroklu hastalarda karşılaştırmalı olarak yapılan bir çalışma olmayışından dolayı, akut iskemik inmeli hastalardaki yüksek ürik asit düzeyi ile nitrik oksit düzeyi arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite advances in the field of preventive medicine all over the world provided cerebrovascular disease incidence is still increasing with age, genetic and environmental factors have an impact is a complex multifactorial disorder, after heart disease and cancer ranks third as a cause of mortality. Disability and disability in survivors to take first place in terms of making, in countries with high socioeconomic level of presentation due to hold an important place in health care costs and a leading health problem. In SVD (Serebro vascular dsease) prevention, medical and surgical treatment is more effective in reducing death and injury. Preventive treatment of risk factors depends on identifying and correcting them. We study, from there, wanted to emphasize the importance of secondary pre-knowledge of the factors that determine prognosis.Facilitates the formation of cerebrovascular disease, multiple risk factor independent of each other are known. In all SVD % 75-80-induced ischemic and ischemic stroke has an important place in the formation of atherosclerosis. The presence of several hypotheses for the etiopathogenesis of atherosclerosis has led to new studies on risk factors. Existing between atherosclerosis risk factors, advanced age, male sex, hypertension, smoking and alcohol use, obesity, and diabetes include family history. In recent years, a lot of uric acid as an independent risk factor triggering atherosclerosis study draws attention. Therefore, identification of known risk factors and to reveal as yet unknown risk factors, preventive therapy is important in Term of.Our goal in planning this work, the pathophysiology of acute ischemic stroke, a small number of risk factors in previous research study, the relationship between ischemic stroke has been shown in the uric, antioxidant NO is known as the comparative studies there are other parameters, although a prooxidant is known as an antioxidant agent is nitric oxide which is accepted as uric acid in the absence of a study in comparison with patients with ischemic stroke, due to acute ischemic high uric acid levels and nitric oxide levels in patients with stroke were investigated.