Perkütan mitral balon valvuloplastinin sol ventrikül sistolik fonksiyonlarına etkisinin strain ve strain rate ekokardiyografi kullanılarak değerlendirilmesi
The evaluation of effects of percutaneous mitral balloon valvuloplasty on left ventricular systolic functions by using strain and strain rate echocardiography
- Tez No: 316904
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPSAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Daha önce konvansiyonel ekokardiyografi ile sol ventrikül fonksiyonları normal olarak değerlendirilen romatizmal mitral darlıklı hastalarda doku Doppler strain ve strain rate ekokardiyografi kullanılarak sol ventrikül sistolik disfonksiyonu olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada konvansiyonel iki boyutlu ve M-Mod ekokardiyografi teknikleri ile sol ventrikül sistolik fonksiyonları normal olarak değerlendirilen orta ve ciddi mitral darlıklı hastalarda perkütan mitral balon valvuloplastinin sol ventrikül sistolik fonksiyonları üzerine etkisini, strain ve strain rate ekokardiyografiyi kullanarak araştırdık.Yöntem: Çalışmaya 23'ü kadın, 7'si erkek perkütan mitral balon valvuloplastiye uygun, orta-ciddi mitral darlığı olan 30 hasta alındı. İşlem öncesinde ve işlemden bir ay sonra parasternal uzun aks, parasternal kısa aks, apikal dört boşluk ve apikal iki boşluk görüntülerden mitral kapaktaki peak ve mean gradiyentler ve mitral kapak alanı ölçüldü. Simpson ve Teicholz yöntemleri ile de ejeksiyon fraksiyonları ve fraksiyonel kısalma ölçüldü ve birbirleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In previous studies, left ventricular systolic dysfunction has been shown by using tissue Doppler strain and strain rate echocardiography that cannot be determined by using conventional echocardiography in patients with rheumatic mitral stenosis. In the present study, we aimed to investigate the effects of mitral balloon valvuloplasty on left ventricular systolic functions by using strain and strain rate echocardiography in patients with moderate and severe mitral stenosis who have normal systolic functions in conventional 2D and M-mode echocardiographic examination.Method: 30 patients (23 female, 7 male) with moderate and severe mitral stenosis and eligible for mitral balloon valvuloplasty were enrolled to the study. Parasternal long axis, short axis, apical four chamber and two chamber views were used for echocardiographic evaluation. Peak, mean gradients and mitral valve areas were measured. Fractional shortening, ejection fraction of left ventricle were measured by Simpson and Teicholz methods. Systolic strain and strain rate of basal, mid and apical segments of anterior, inferior, septum and lateral walls of left ventricle were measured separately.