Sağlıklı genç gönüllülerde pasif sigara dumanına akut maruziyetin periferik arteryel stifnes üzerindeki etkileri
Acute effects of passive smoking on peripheral arterial stiffness in healthy young volunteers
  1. Tez No: 316912
  2. Yazar: YUSUF KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Sigara içiciliği kardiyovasküler hastalıkların patogenezinde önemli rol oynamaktadır. Pasif sigara içiciliği kalp hastalıkları riskini yaklaşık % 30 oranında artırmaktadır. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin endotel, vasküler düz kas hücreleri ve bazı kan elemanları ile hemodinamik parametreler üzerine olumsuz etkileri bilinmektedir. Bozulmuş endotel ve vasküler düz kas hücre fonksiyonlarının, hemodinamik parametrelerle beraber arteryel stifnes ve aşırı nabız basıncı dalgalanmasına sebep olduğu bildirilmiştir. Arteryel stifnes ve nabız basıncı dalgalanmaları kardiyovasküler hastalıklar için hem önemli bir risk teşkil ederler hem de kardiyovasküler hastalıklar için öngörücü özelliği olan önemli parametrelerdir. Bu çalışmada amacımız pasif sigara dumanına akut olarak maruziyetin, aktif ve pasif sigara içiciliği olmayan sağlıklı genç bireylerde başta arteryel stifnes olmak üzere, hemodinamik ve kan gazı parametrelerine olan etkilerini incelemektir.Yöntem: Çalışmaya aktif ve pasif sigara içicisi olmayan toplam 40 genç gönüllü (20 erkek, 20 bayan-ortalama yaş 24 ± 3,4) kişi alındı. Standard transtorasik ekokardiyografi ölçümleri, karotis intima-media kalınlıkları işlem öncesinde bakıldı. Katılımcılardan pasif sigara maruziyeti öncesi tam kan sayımı ve standard biyokimya parametreleri için kan örnekleri alındı. Karotis-femoral PWV (kfPWV) ölçümleri, sistolik ve diastolik kan basınçları, kalp hızları, venöz kan gazı COHb ve laktat değerleri ve arteryel pulse O2 saturasyonları pasif sigara dumanı maruziyeti öncesinde ve sonrasında bakıldı ve değerler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objects: Cigarette smoking plays a major role in cardiovascular diseases. Passive smoking increases the risk of heart diseases by ~ 30 %. Active and passive smoking have detrimental effects on endothelial and vascular smooth muscle cells and also on hemodynamic parameters. Endothelial and vascular smooth muscle cell dysfuntion and hemodynamic deterioration cause arterial stiffening and excessive pressure pulsatility. These are emerged as important risk factors and also markers for cardiovascular diseases. We aimed to investigate the immediate effects of passive smoking primarily on arterial stiffness and also on hemodynamic and blood gas parameters in healthy non-smoking male and female volunteers.Methods: Fourty healthy non-smoker volunteers (20 men, 20 women; mean age 24 ± 3,4) were prospectively enrolled in the study. Standard transthoracic echocardiographic measurements, carotid intima-media thickness values, complete blood count and standard biochemical analysis were taken at baseline before the passive smoke exposure. Carotid-femoral PWV measurements (cfPWV), systolic and diastolic blood pressures, heart rates, venous blood COHb and lactate concentrations and arterial pulse O2 saturations were obtained at baseline and just after passive cigarette-smoke exposure.