Küratif radyoterapi uygulanacak lokal ileri evre baş ve boyun kanserli hastalarda EGFR, VEGF, Osteopontinin lokal kontrol, hastalıksız sağkalım, genel sağkalım üzerinde prognostik etkileri
The prognostıc effects of EGFR, VEGF, and Osteopontin on local tumor control, dısease-free survival and overall survival in patients with head and neck cancer undergoing curative-intended radiotherapy
- Tez No: 316911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ETİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çolak Ataizi, F. Küratif radyoterapi uygulanacak lokal ileri evre baş ve boyun kanserli hastalarda EGFR, VEGF, osteopontinin lokal kontrol, hastalıksız sağkalım, genel sağkalım üzerinde prognostik etkileri. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2012. Baş boyun skuamöz hücre kanserleri (BBSK)` nin yaklaşık 2\3'ü lokal ileri evrede tanı almaktadır. Tedavi seçenekleri arasında cerrahi+adjuvan radyoterapi (RT), organ koruyucu yaklaşım olarak ise RT\Radyokemoterapi (RKT) yer almaktadır. Tedavi sonrasında lokal ileri evre hastalarda 5 yıllık sağkalım oranları %10-40 arasında değişmektedir. Güncel tedavi yaklaşımlarındaki gelişmelere rağmen tedaviye yanıt oranları hala düşük olup tedaviye direnç ve nüks büyük problem oluşturmaktadır. Tümörle ilişkili inflamasyon, hipoksi, anjiogenezis gibi bazı faktörler tümör agresivitesinde ve tedaviye yanıtta önemli rol oynamaktadır. Tümör davranışını öngörebilmek üzere prognostik faktörlerin belirlenmesine ihtiyaç vardır. Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), Osteopontin tümör gelişiminde rol oynamaktadır. Son yıllarda tümör oluşumunda rol oynayan faktörlere yönelik gelişmeler mevcuttur. Bu çalışmada küratif RT uygulanan BBSK hastalarda EGFR, VEGF, Osteopontin'in olası prognostik etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Küratif RT uygulanan 50 hasta retrospektif olarak incelendiğinde EGRF, VEGF, Osteopontin' in lokal kontrol, hastalıksız sağkalım, genel sağkalım üzerine etkisi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Colak Ataizi, F. The prognostic effects of EGFR, VEGF and ostepontin on local tumor control, disease-free survival and overall survival in patients with head and neck cancer undergoing curative-intended radiotrherapy. Eskisehir Osmangazi University, Medicine Faculty, Department of Radiation Oncology, Medical Specialty Thesis, Eskisehir, 2012.Approximately 2/3 of head and neck squamous cell carcinoma (HNSCC) are diagnosed at locally advanced stage. Treatment options include surgery + adjuvant radiotherapy (RT) as well as RT/Radiochemotherapy as the organ sparing approach. In patients with locally advanced disease, 5-year survival rates vary between 10-40%. Despite the advances in the treatment modalities, response rates to the treatment are still low and the resistance and relapse are the major problems. Several microenvironmental factors (inflammation, hypoxia, angiogenesis, etc.) are likely to play an important role in tumor aggressiveness and response to treatment. Thus, the prognostic factors should be determined to predict the tumor behavior. Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and osteopontin have a major role in the development of tumors. In recent years, advances are available in the field of therapeutic interventions directed to these factors. The present study aimed to evaluate the possible prognostic value of osteopontin in HNSCC patients treated with curative-intended RT.