Profesyonel ve amatör futbolcuların psikolojik yıldırmaya (mobbing) maruz kalma sıklıklarının araştırılması
The study of the frequency of exposure to psychological demoralization (mobbing) for the professional and amateur footballers
  1. Tez No: 316921
  2. Yazar: MUSTAFA KIZILKOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
1. ÖZETBu çalışmada, futbolcuların psikolojik yıldırmaya maruz kalma sıklıklarını belirlemek, Profesyonel ve amatör olarak futbol oynamanın psikolojik yıldırmaya maruz kalma sıklıklarını etkileme durumlarını ortaya koymak ve futbolcuların oynadıkları lig ve demografik özellikleri ile psikolojik yıldırılmaya maruz kalma sıklıkları arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır.Araştırmaya Türkiye Futbol Federasyonu kulüplerinde mücadele eden futbolculardan tesadüfi örneklem yöntemi ile belirlenen 128 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan futbolcuların gerekli bilgileriyle birlikte demografik özelliklerini belirlemeye yönelik bir bilgi formu hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACTTHE STUDY OF THE FREQUENCY OF EXPOSURE TO PSYCHOLOGICAL DEMORALIZATION (MOBBING) FOR THE PROFESSIONAL AND AMATEUR FOOTBALLERSThe purpose of this study is to define the frequency of exposure to psychological demoralization for the footballers, to present the effects of playing football professional and amateur on the frequency of exposure to psychological demoralization and to determine the relationship between the league in which the footballers are playing, their demographical characteristics and the frequency of exposure to psychological demoralization.128 footballers determined through the method of random sampling from Turkish Football Federation clubs participated in the study voluntarily. An information form intended to determine the necessary information and demographical characteristics of the footballers participating in the study was prepared.