Malatya 1. Amatör Küme'de şampiyon olan futbol takımlarının fiziksel-fizyolojik performanslarının ölçülerek mevkilerine göre mukayesesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 49081
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK YAMANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
70 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Malatya 1. Amatör Kümede şampiyon olarak yükselme gruplarından 3. Profesyonel Lig'ine çıkmak için mücadele eden Pütürge Belediye Spor ile Malatya Belediye Sporlu futbolcuların mevkilerine göre fiziksel ve fizyolojik parametrelerini ölçerek birbirleri ile mukayese etmektir. Futbol; kendini oluşturan teknik-taktik kondüsyon gibi elementler ile ruhsal ve eğitsel yönden sağlıklı, dengeli bireylerin oluşmasında etkili bir spor çeşidi, aynı zamanda bir eğitim aracıdır. Futbolda oyuncunun başarısı ve verimliliği, sporcunun eğitim ve antrenman düzeyi, ülkenin coğrafi konumu ve iklimi, ülkenin kültürel yapısı, antrenörün özellikleri, sporcunun beslenme alışkanlıkları ve futbolcunun fiziksel, fizyolojik ve psikolojik karakteristikleri ile yakından ilgilidir. Futbolculara uygulanan antrenman programlarının amacı, onların fizyolojik kapasite yeteneklerini geliştirmektir. Fizyolojik veriler antrenman programlarının düzenlenmesinde kullanılır. Futbol oyununda kuvvetin, esnekliğin, çabukluğun, aerobik ve anaerobik gücün önemi çok büyüktür. Bu çalışmada istirahat kalp atım sayısı stetheskop, kan basıncı stetheskop ve tansiyon aleti, vücut yağ yüzdesi skinfold caliper aleti, aerobik güç cooper testi (12 dakika koşu testi), anaerobik güç dikey sıçrama testi, esneklik sit and reach sehpası, sürat 50 metre koşu testi, pençe kuvveti el dinamometresi ve reaksiyon zamanı testi de reaksiyon zaman ölçeri kullanılarak ölçüldü. Bu çalışmanın sonuçları“ t-scorer ”testi kullanılarak değerlendirildi. Her bir fizyolojik değişken (P0.05) anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kalecilerin geriye kalan71 fizyolojik parametrelerinde ise istatistiksel olarak (P0.05) anlamlı bir fark bulunamamıştır. Pütürge Belediyespor ve Malatya Belediyesporlu orta saha oyuncularının yaş, istirahat kalp atım sayısı, maximal V02, pençe kuvveti ve 50 metre sürat koşulan arasında istatistiksel olarak (P0.05) anlamlı bir fark bulunamamıştır. Pütürge Belediyespor ve Malatya Belediyesporlu forvet oyuncularının boy, kilo, istirahat kalp atım sayısı ve pençe kuvvetleri arasında istatistiksel olarak (P0.05) anlamlı bir fark bulunamamıştır. Son yıllarda yapılan araştırmalar da futbolcuların fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin antrenman programlan üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Bu nedenle futbolcuların fiziksel ve fizyolojik değişkenlerinin araştırılması önemlidir. Yaptığımız araştırmaya katılan futbolcuların fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi, yapılacak yeni araştırmalara örneklem teşkil etmesi açısından son derece önemli olduğunu ve futbol camiasına katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY The purpose of this study is to compare each other according to field location by remaining the physical and the physiological parameters of the players of Pütürge Belediyespor and Malatya Belediyespor who joined play off and contesting to come up to the third league from amateur league. Soccer having the elements as technique - tactics and condition is an effective branch of sports in bringing up healthy and balanced individuals in point of training and psyche. Soccer is closely related to physical, physiological and psychological characteristics of players; players habits of nourishment; specialities of trainer; location and climate of country; training exercise level or player; success and productivity of player. In this study, with a stethescope tha counting of blood pressure, with a skinfold caliper rate of body fat, with a cooper test (12 min. run) the aerobic power, with a vertical jump test anaerobic power, with a sit and reach test the flexibility, 50 m. run test, the grip strength test with hand dinamometer and reaction time test with reaction timer have been measured. The results of this study have been evaluated by using t-test. Each physicological variables has been statistically tested at significant (PO.05) level. There was not a significant (P>0.05) differences between the height, weight, anaerobic power, flexibility, rate of body fat, sistolic and diastolic blood pressure of goal keepers of Pütürge Belediyespor and Malatya Belediyespor. There was a significant differences (P0.05) between the remains of physiological characteristics of defender players of Pütürge and Malatya Belediyespor. There wes a significant differences (P0.05) between the remains of physiological parameters of midfield players of Pütürge and Malatya Belediyespor. There was a significant differences (PO.05) between the height, weight, rest heart beats and grip strength of forward players of Pütürgespor and M. Belediyespor. There was not a significant differences (P>0.05) between the remains of physiological parameters of forward players of Pütürge and Malatya Belediyespor. The investigations made in recent years have determined that the physical and physiological characteristics of the players have an effect on the exercise programs. For this reason it is important that physical and physiological parameters of players are investigated. We think that, bringing out the physical and physiological characteristics of the players is most important for new investigations and will contribute to the soccer community.