Futbol klasman hakemlerinin maruz kaldıkları yıldırma (mobbing) davranışlarının incelenmesi
Evaluation of intimidating behaviors (mobbing) which football referees are exposed to
  1. Tez No: 334235
  2. Yazar: SERKAN HACICAFEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEMAL GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmada, Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde faal olarak görev yapan hakemlere psikolojik yıldırma uygulayan unsurlar ile hakemlerin maruz kaldıkları yıldırma davranışlarının düzeyleri, bazı demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye Futbol Federasyonunun profesyonel ve amatör liglerinde faal olarak görev yapan toplam 638 klasman hakemi oluşturmuştur. Örneklemini ise; evrenden tesadüfü yöntemle seçilmiş ve yine Türkiye Futbol Federasyonunun profesyonel ve amatör liglerinde faal olarak görev yapan farklı klasmanlara sahip (FİFA hakemi, FİFA hakem yardımcısı, üst klasman hakemi, üst klasman hakem yardımcısı, klasman hakem, klasman hakem yardımcısı, bayan klasman hakem) toplam 374 hakem oluşturmaktadır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Konu ile ilgili verilerin toplanması için araştırmacı tarafından geliştirilen,“Futbol Hakemlerine Mobbing Ölçeği (FHMÖ)”kullanılmıştır. Ölçek üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde katılımcı hakemlerin demografik bilgilerini belirleyebilmek için 7 madde yer almış, ikinci bölümde hakemlerin yıldırma davranışlarına maruz kalma düzeylerini belirlemek amacıyla 21 madde yer almıştır. Ölçeğin üçüncü bölümünde ise hakemlere psikolojik yıldırma uygulayanların genellikle kimlerin olduğunu belirleyebilmek için 12 madde sorulmuştur. Ölçeğin geçerlilik ve güvenirlik çalışmasında 21 maddenin üç alt boyuttan (Bireyin mesleğine, sosyalliğine ve kişiliğine yönelik saldırı) oluştuğu, 12 maddesinin ise iki alt boyuttan (Spor ve sosyal çevre) oluştuğu belirlenmiştir. Ölçeğin bireyin mesleğine, sosyalliğine ve kişiliğine yönelik saldırı boyutlarının (21 madde) açıkladığı toplam varyansın 61,32, cronbach's alpha iç tutarlılık katsayısı ise 0,92 olarak hesaplanmıştır. Faktör yüklerinin ise 0,50 ile 0,86 arasında olduğu tespit edilmiştir. Spor ve sosyal çevre alt boyutlarının açıkladığı toplam varyansın ise (12 madde) 88,7, cronbach's alpha iç tutarlılık katsayısı ise 0,97 olarak hesaplanmıştır. Faktör yüklerinin ise 0,66 ile 0,88 arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the factors that apply psychological intimidation to the referees who actively take on a task with the Turkish Football Federation and the level of the intimidation behaviors that the referees suffer from, have been examined in terms of some demographic variables. The research population was consisted of total 638 classification referees of the Turkish Football Federation taking on tasks in the professional and amateur leagues. And its sampling was consisted of total 374 referees of different classification (FIFA referees, FIFA assistant referees, top classification referees, assistant top classification referees, classification referees, assistant classification referees, female classification referees), actively taking on tasks in the professional and the amateur leagues of the Turkish Football Federation, who were randomly chosen from the population. A general screening model was used in the study. Mobbing Scale for Football Referees (MSFR) developed by the researcher, was used for the collection of data on the subject. The scale consisted of three sections. In the first section there were 7 items to determine the demographical information of the participating referees, in the second section there were 21 items in order to determine the levels of exposure of the referees to the mobbing behaviors. And in the third section 12 items were asked to determine who generally were those who apply a psychological mobbing to the referees. In the validity and the reliability study of the scale, it was found out that the 21 items consisted of three sub-dimension (attacks on the profession, the sociability and the personality of the individual) and the 12 items consisted of two sub-dimensions (Sports and social environment). The total variance of the scale explaining the attack dimensions (21 items) directed towards the profession, the sociability and the personality of the individual was calculated as 61,32 and the cronbach's alpha internal consistency coefficient, as 0,92. And the factor loadings were found to be between 0,50 and 0,86. And the total variance (12 items) explaining the sub-dimensions of the sports and the social environment was calculated as 88,7, and the cronbach's alpha internal consistency coefficient, as 0,97. And the factor loadings were found to be between 0,66 and 0,88.