Sıçan testis torsiyon-detorsiyon modelinde etil pirüvat etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of ethyl pyruvate in rat model of testicular torsion-detorsion
  1. Tez No: 316924
  2. Yazar: ASLI ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENSARİ GÜNELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Üroloji, Veterinary Medicine, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Laboratuvar Hayvanları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, sıçanlarda testiküler iskemi/reperfüzyon (İ/R) (torsiyon-detorsiyon) hasarında etil pirüvat (EP)'ın etkisi araştırıldı. Erişkin Wistar erkek sıçanlar 4 gruba ayrıldı: Sham (n=7), İ/R+Serum fizyolojik (SF) (n=7), İ/R+EP (n=7), EP+İ/R (n=7). Sıçanlarda testiküler İ/R hasarı, sol testisleri (ipsilateral) 720 derece torsiyone edilerek 1 saat süreyle iskemisi, sonrasında 720 derece detorsiyone edilerek 4 saat boyunca reperfüzyonu ile oluşturuldu. EP (50 mg/kg), EP+İ/R ve İ/R+EP grubundaki sıçanlara, sırasıyla iskemiden 30 dakika önce ve reperfüzyonun 30. dakikasında intraperitoneal olarak injekte edildi. Reperfüzyon sonunda tüm sıçanların, sağ ve sol testisleri eksize edilerek, biyokimyasal ve histolojik olarak incelendi. Malondialdehit (MDA) düzeyleri açısından incelendiğinde; sol testiste (ipsilateral) gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmazken (p>0.05), sağ testiste (kontralateral) fark gözlendi (p0.05). Histolojik skorlamaya göre (Johnsen skorlaması) ise; sol testis İ/R uygulaması, hem sol (ipsilateral) hem de sağ (kontralateral) testiküler dokularda hasar oluşturdu (p0.05). Sonuç olarak, EP sıçanlarda İ/R'ye bağlı testiküler doku hasarını koruyucu etkisi ile azaltır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of ethyl pyruvate (EP) in rat model of testicular ischemia/reperfusion (I/R) (torsion-detorsion) injury was investigated. Adult male Wistar rats were divided into 4 groups: Sham (n=7), I/R+Saline (n=7), I/R+EP (n=7) and EP+I/R (n=7). In rats that underwent I/R, left testes (ipsilateral) were rotated 720 degree for 1 hour (ischemia), and then rotated back (detorsion) for 4 hours (reperfusion). To rats in EP+I/R and I/R+EP groups, EP (50 mg/kg) was intraperitoneally injected 30 minute before ischemia or 30 minute after reperfusion, respectively. At the end of reperfusion, right and left testes of all rats were excised and evaluated by biochemical and histological analyses. In terms of malonedialdehyde (MDA) levels, there was not any significant difference among left (ipsilateral) testes (p>0.05), whereas there was significant difference among right (contralateral) testes (p0.05). Histological scoring (Johnsen?s scoring) showed that left testes exposed to I/R caused damage in both left (ipsilateral) and right (contralateral) testicular tissues (p0.05). In conclusion, EP decreases testicular tissue injury against I/R thanks to its protective effect in rats.