Sağlık Bakanlığı standartlarına uygun PACS teknik şartnamesi hazırlama yazılımı
PACS technical specifications generator software which works under the standarts of Ministry of Health
- Tez No: 316923
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİCLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde sağlık kurumlarının bilgiyi alma, depolama, paylaşma ve karar verme süreçlerinde teknolojiye olan gereksinimleri, gelişen teknolojiye paralel olarak artmaktadır. Hastane bilgi sistemlerinin önemli bir parçası olan Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemi (PACS) sağlık bilgi sistemleri hiyerarşisi içinde oldukça gelişmiş bir teknolojidir. PACS uzmanlık gerektiren teknolojisi ve karmaşık yapısıyla sağlık kurumları için hem büyük bir gereklilik hem de seçimi zor bir ürün haline gelmiştir. PACS projelerinde uygulama sırasında karşılaşılan sorunlar projenin uygulama kalitesinin ve devam ettirilebilirliğinin sorgulanmasına yol açmaktadır. İyi bir uygulama için proje planı büyük önem taşımaktadır. PACS projelendirilmesi aşamasında, sağlık kurumlarının bütçeleri, iş akışları, mevcut ve planladıkları kapasiteleri, hükümet tarafından zorunlu hale getirilen yasal düzenlemeler ile birlikte kullanıcıların beklentileri göz önüne alınmalıdır. PACS, kurumda kullanılan diğer sağlık bilgi sistemleri ile birlikte çalışabilmelidir. Radyoloji Bilgi Sistemi ile bütünleşik olarak çalışması planlanan bir PACS sisteminde temel gereksinimler belirlendikten sonra, iş akışları elektronik ortama aktarılmalıdır. Kurumun gereksinimlerine göre alınması planlanan Diktasyon Sistemlerinin PACS ile entegre olarak çalışması aşamasında da, hazırlanan şartname önemli bir rol oynamaktadır. Projenin baştan iyi planlanması ve zaman ve kaynakların etkin kullanımı PACS projeleri için hayati önem taşımaktadır. Kurumun gereksinimlerine göre hazırlanan teknik şartnamenin kurum için uygunluğuyla projenin başarısı doğru orantılıdır. Bu çalışmada, kurumların gereksinim duydukları PACS, RIS ve Diktasyon Sistemi hizmetlerini satın almaları için, Sağlık Bakanlığı şablonlarına uygun web tabanlı otomatik PACS şartname hazırlama yazılımı geliştirilmiştir. Yapılan çalışmanın amacı, yeterli düzeyde teknik bilgiye sahip olmayan kurum çalışanlarının kurumları için yeterli ve esnek bir şartname hazırlayabilmelerini sağlamaktır. Hazırlanan otomatik teknik şartname hazırlama portalı kullanımı ile sağlık kurumlarında PACS, RIS ve Diktasyon Sistemleri teknik şartnamesi hazırlanması için gereken zamanın azalması ve doğru hizmet alımından sonra verimliliğin arttırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, for Healthcare institutions, requirement of technology in receiving, storing, sharing and decision-making processes is increasing parallel with advancing technology. PACS(Picture archiving and communication system), which is a significant part of hospital information systems, is a very advanced technology in healthcare information systems hierarchy. PACS become a very important necessity and also a very hard to choose product with its expertise required technology. Problems encountered during implementation of PACS projects leads to questioning application quality and sustainability of project. Project plan is of great importance for a decent implementation. On design process of PACS, budgets, workflows, present and future capacities of health institutions, mandatory regulations introduced by the government and user expectations should be taken into consideration. PACS should be in collaboration with other healthcare information systems used in the institution. In a Pacs System, which is planned to work with RIS, workflows should be transfered to elctronic platform after determining the basic requirements.Also integration of PACS and Dictation systems that planned to buy due to the requirements of institution, technical specifications prepared has a major role. Better planning of the project through start and efficient use of time and resources has a major importance for PACS projects. And the technical specification designed for requirements of institution is directly related to the success of the project. In this study, we developed a PACS technical specifications generator software which works under the standarts of Ministry of Health, that lets institutions buy PACS due to their requirements. Our objective is making posible to prepare a sufficient and flexible technical specification, for personnel which has insufficient technical knowledge. With use of this technical specifications generator software we aim to reduce the time required for preperation of PACS technical specification and efficiency of the system after implementation process in healthcare institutions.