Geleneksel yöntemleri eşlerin tercih etme nedenleri
Reasons Why Partners Prefer Traditional Contraceptive Methods
- Tez No: 316955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma; eşlerinin geleneksel yöntemlerden biri olan geri çekme yöntemini tercih etme nedenlerini saptamak amacı ile gerçekleştirildi.Araştırmanın örneklemini, Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi , Aile Planlaması polikliniğine başvuran 15?49 yaş grubu, evli ve en az 6 ay geri çekme yöntemini kullanan kadın (150) ve eşleri (150) oluşturturdu.Araştırmanın verileri, literatür bilgisi doğrultusunda oluşturulan kadın ve erkeğe ilişkin anket formları aracılığı ile 1 Mayıs - 31 Temmuz 2010 tarihleri arasında toplandı.Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, ortalama ve Ki-kare önemlilik testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the reasons partners prefer to use the method of withdrawal, one of the traditional methods of contraception.The sample for the research consisted of married women (150), 15-49 years of age, and their husbands (150), who had been using the method of withdrawal for at least 6 months and had presented at the Süleymaniye Obstetrics and Gynecology Training and Research Hospital Family Planning Clinic .Data for the research was collected during the period May 1 ? July 31, 2010 using questionnaires developed for men and women in line with the literature.Percentages, means and chi-square significance testing were employed in the evaluation of the data.