Su ve etanol uygulanmış dentin dokusunda çeşitli kavite dezenfektanlarının reçine dentin bağlantısına etkisi
Investigation the effect of adhesives to water or ethanol saturated dentin by using cavity cleansers
  1. Tez No: 316956
  2. Yazar: ALEV ÖZSOY BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı su ve etanol uygulanmış dentin dokusunda çeşitli kavite dezenfektanlarının reçine-dentin bağlantısına etkisinin mikrogerilme bağlanma testi yöntemi ile değerlendirilmesidir.Bu in vitro çalışmada 36 adet çürüklü/çürüksüz molar dişler kullanıldı. Sağlam ve okluzal yüzeyinde çürük olan molar dişler kullanılarak dentin kesitleri elde edildi. Dişlerin kuronal orta 1/3'leri uzaklaştırılarak, 600 grit silikon karbid ile smear tabakası standardize edildi. Çürüklü dişlerde, çürükten etkilenmiş dentini tespit etmek için çürük boyama solüsyonu (Caries Dedector) kullanılarak enfekte çürük dentin kaldırıldı.Örnekler 12 gruba ayrıldı. Üretici firmaların talimatlarına uygun olarak kavite dezenfektanları (Cavity Cleanser, HealOzone), bağlayıcı ajan (Optibond FL) ve hibrid kompozit reçine (Tetric Ceram) asitlenmiş su veya etanol ile doyurulmuş dentin yüzeyine uygulandı. Örnekler 37?C'de 24 saat distile suda bekletilerek ardından hassas kesme cihazı kullanılarak yaklaşık 1mm²'lik kesitler elde edildi. Örneklerin hepsine mikrogerilme bağlanma dayanım testi uygulandı.Elde edilen verilerin analizi tek yönlü varyans (ANOVA) analizi ile yapıldı. Gruplar arasında karşılaştırmalar post-hoc Tamhane testi ile gerçekleştirildi.Total-etch bağlayıcı sistem çürüklü ve çürüksüz dişlerde farklı bağlanma sonuçları gösterdi. Ozon uygulaması ile çürüklü ve sağlam dişlerde diğer gruplardan daha düşük değerler tespit edildi. Etanol uygulaması çürüklü dişlere ait gruplar arasında en yüksek bağlanma değerini gösterirken, sağlam dişlere ait gruplar arasında kontol grubundan sonra en yüksek bağlanma değerleri elde edildi. Mikrogerilme bağlanma değerleri açısından çalışma sonucunda % 2 klorheksidin ve etanol uygulanan gruplardan elde edilen değerler çürükten etkilenmiş dentin yüzeylerinde birbirine benzer, sağlam dentin yüzeylerinde daha yüksek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to evaluate the effect of adhesives to water or ethanol saturated dentin on the microtensile bond strength (µTBS) by using cavity cleansers.36 carious and non-carious extracted human molars were used for this in vitro study. Dentin discs were maintained by using sound human molars and caries affected (in occlusal surface) molar teeth. The midde 1/3 of the occlusal crown was removed and then a flat surface was mentained bu using 600 grit silicon carbide paper to standardize the smear layer. A caries detecting dye solution (Caries Detector) was used to identify caries-infected, caries-affected and sound dentin.The specimens were assigned to 12 groups. Cavity disinfectants (Cavity Cleanser and HealOzone), dentin bonding agent (Optibond FL) and then the hybrid-resin based composite (Tetric Ceram) were applied to acid etched ethanol or water saturated dentin according to manufacturers instructions. After the bonded specimens were stored in distilled water at 37?C for 24 hours, the specimens were sectioned to form sticks with a cross sectioned area of approximately 1 square millimeter. The microtensile bond strength test was used for all experimental groups.Collected data were statistically analyzed by one-way analysis of varience (ANOVA) followed by multiple comparisions with the Tamhane post-hoc test.The total etching adhesive demonstrated different bond strengths for the sound and caries-affected dentin. Ozone application significantly decreased the results when compared with the other groups. Ozone group (both carious and non-carious teeth) showed lower microtensile bond strengths than the other groups. The using of ethanol in carious dentin group showed the best bonding results in carious teeth, also showed good results in sound dentine but less then the control group. Microtensile bond strength test results indicated that the use of a 2% chlorhexidine and ethanol showed similar values in caries affected dentine while demonstrating higher results in sound dentine.