Sağlıklı sedanter bayanlarda kalistenik-pilates egzersizlerinin sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri
The effects of calisthenic ? pilates exercises on health-related physical fitness and quality of life in healthy sedentary women
  1. Tez No: 316985
  2. Yazar: ÖZGE VERGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YALIMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZETVergili Ö., Sağlıklı Sedanter Bayanlarda Kalistenik-Pilates Egzersizlerinin Sağlıkla İlişkili Fiziksel Uygunluk ve Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkileri. İstanbul Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi Rehabilitasyon Programı, Doktora Tezi, İstanbul, 2012. Bu çalışmada, oniki haftalık kalistenik-pilates egzersiz programının, sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk ve yaşam kalitesi ile düzenli egzersiz yapma alışkanlığı kazanılması üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Randomize kontrollü çalışmaya, yirmi-ellibeş yaş aralığında 153 sağlıklı sedanter bayan alınmış, olgular kontrol ve çalışma olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubu oniki haftalık kalistenik-pilates egzersiz programına katılırken, kontrol grubu bu süre boyunca sedanter kalmıştır. Fiziksel uygunluğun değerlendirilmesinde, kardiyovasküler endurans (Harvard Basamak Testi), esneklik (otur-uzan, gövde hiperekstansiyonu ve lateral fleksiyonu, M. Quadriceps Femoris, M. Iliopsoas esneklik testleri), kas kuvveti ve enduransı (mekik, şınav, dikey sıçrama, gövde ekstansiyonu ve çömelme testleri) ve vücut kompozisyonu (vücut kitle indeksi, yağ yüzdesi, yağ ağırlığı, yağsız vücut ağırlığı) göz önüne alınmış, denge ve solunum cevapları da değerlendirmeye dahil edilmiştir. Yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde, ?15-D Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesi Anketi? kullanılmıştır. Oniki haftalık program sonrasında, egzersiz alışkanlığı kazanan olgular, otuzaltı hafta boyunca egzersiz programına devam etmiş, oniki haftalık aralıklar ile fiziksel uygunluk ve yaşam kalitesi yönünden değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTVergili Ö., The Effects of Calisthenic ? Pilates Exercises on Health-Related Physical Fitness and Quality of Life in Healthy Sedentary Women. Istanbul University, Institute of Health Sciences, Physiotherapy Rehabilitation Program, Doctorate Thesis, Istanbul, 2012.In this study,the effect of 12-week calisthenic-pilates exercise program on health-related physical fitness and quality of life and on gaining regular exercise behaviour was assessed.153 healthy sedentary women between 20-55 ages attended this randomised-controlled study and were divided into study and control groups.While study group engaged in 12-week calisthenic-pilates exercise program,control group remained sedentary.To assess physical fitness,cardiovascular endurance(Harvard Step Test),flexibility(sit and reach,trunk hyperextansion,lateral flexion,M. Quadriceps Femoris,M.