At kestanesi 'aesculus hippocastanum' tohumları üzerinde kozmetik çalışmalar
  1. Tez No: 81030
  2. Yazar: SERAY KARAGÖZ (İLKMEN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL ALPMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
- 69 -.ÖZET Bu çalışmada kozmetik preparatlara ilave edilen at kestanesi ekstresinin cilt ve saç üzerindeki etkileri ince lendi» Bunun için at kestanesinin toz edilmiş tohumları % 70 lik etanolle maserasyona tabi tutuldu ve maseranın al çak basınç altında uçurulmasıyla ekstre elde edildi» At kes tanesinin içerdiği essin' in, standart essin'le karşılaştı- rılmasıyla ince tabaka kroma togr af is inde tespitine gidildi», Ekstre ve droğun içerdiği essin miktarı spektrofotometrik olarak saptandı. Ekstrenin % 5*6$ droğun % 3,05 essin içer diği bulundu. Kozmetik preparatlar; emülsiyon, tonik, maske ve stearat kremleri şeklinde hazırlandı ve bunlara % 3 oranın da at kestanesinin etanollü ekstresi ilave edildi» Bu pre paratlar salon deneylerine tabi tutulduğunda emülsiyon, tonik ve maskenin kırışıklık giderici ve nemlendirici etki si olduğu, yüzde oluşan kızarıklıkların maske tatbikiyle kaybolduğu, selülit tedavisinde etkili olabileceği saptandı. Ayrıca saç preparatlarının da saç dökülmesini önlediği iz lendi.
Özet (Çeviri)
- 70 - SUMMARY In this study cosmetic effect of horse-chestnut extract on the skin and the hair has been investigated. To obtain the ethanolic extract, ground. seeds of horse-chest nut was macerated with ethyl alcohol (70 %) and concen trated under reduced pressure» Esc in, saponin of the plant, was determined by TLC qualitatively and escin content was determined by a spectrophotometric method quantitatively, 5.6 % escin was found in the plant extract and 3*05 % escin in the crude* drug. Cosmetic preparations were prepared as an emulsion, tonic, face mask and stearate creams and 3 % horse-chestnut extract was added to the formulas. In salon tests mo is - - turifcing and antiwrinkle effect of the tonic, face mask and the emulsion has been observed. On the other hand, stea rate creams were effective in the treatment of cellulitis and face maks in reducing redness of the skin. Hair prepara tions containing the extract had valuable effect in dandruff.