Adölesan idiyopatik skolyozlu hastalarda üç boyutlu schroth egzersizlerinin pelvik asimetri ve pelvik taban kasları üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of three-dimensional schroth exercises on pelvic asymmetry and pelvic floor muscles in patients with adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 904039
  2. Yazar: ZEYNEP AYYILDIZ EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Adölesan İdiyopatik Skolyoz(AİS) hastalarında Schroth egzersiz programının ve geleneksel skolyoz egzersiz programının etkinliğinin hiçbir girişimde bulunulmayan kontrol grubu hastalarıyla karşılaştırılmasıydı. Gereç ve Yöntem: 36 AİS'li olgu randomize olarak schroth egzersiz grubu (SEG) (n = 12), geleneksel skolyoz egzersiz grubu (GSEG) (n = 12) ve kontrol grubu (KG) (n = 12) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki (SEG, GSEG) katılımcılara skolyoz egzersizleri uygulanırken, kontrol grubu herhangi egzersiz tedavisi almadı. Pelvik taban kas aktivitesi(PTKA), cobb açısı, solunum kas kuvveti, postür, ağrı, vücut farkındalığı, esneklik, yaşam kalitesi ve gövde rotasyon açısı tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildi. Bulgular: Tanımlayıcı özellikleri farklılık göstermeyen (p>0,05) 36 hasta değerlendirildi. Tedavi sonrası, SEG'de PTKA, cobb açısı, postür, solunum kas gücü, esneklik ve yaşam kalitesinde, GSEG'de solunum kas gücü Maksimal Ekspiratuvar Pressure (MEP) değeri, cobb açısı ve postür açısından istatistiksel açıdan anlamlı değişimler görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to compare the effectiveness of the Schroth exercise program and traditional scoliosis exercise program in Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) patients with a non-intervention control group. Materials and Methods: Thirty-six AIS cases were randomly divided into three groups: Schroth exercise group (SEG) (n = 12), traditional scoliosis exercise group (TSEG) (n = 12), and control group (CG) (n = 12). Participants in the study groups (SEG, TSEG) received scoliosis exercises, while the control group did not receive any exercise therapy. Pelvic flor muscle activity (PFMA), Cobb angle, respiratory muscle strength, posture, pain, body awareness, flexibility, quality of life, and trunk rotation angle were evaluated before and after treatment. Results: Thirty-six patients with no significant differences in descriptive characteristics (p>0.05) were evaluated. After treatment, statistically significant changes were observed in SEG in terms of PFMA, Cobb angle, posture, respiratory muscle strength, flexibility, and quality of life, and in GSEG in terms of respiratory muscle strength (Maximal Expiratory Pressure (MEP) value), Cobb angle, and posture.