Sıçanlarda deneysel oluşturulan alt ekstremite iskemi-reperfüzyon hasarında Leflunomid'in koruyucu etkinliği
The protective efficacy of Leflunomide at experimental induced lower limb ischemia reperfusion injury in rats
  1. Tez No: 317010
  2. Yazar: CEBRAİL GÜRSUL
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Fizyopatoloji, Biochemistry, Physiology, Physiopathology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, sıçanların alt ektremitelerinde turnike yardımı ile oluşturulan iskemi-reperfüzyon sonrası meydana gelen oksidatif kas hasarını önlemede anti-inflamatuvar, immunomodülatör ve antioksidan bir ajan olan leflunomid'in koruyucu etkinliğininin olup olmadığını araştırmayı amaçladık.Bu çalışmada toplam 24 adet yetişkin erkek rat kullanıldı ve ratlar her grupta 8 adet olacak şekilde Kontrol, İskemi-Reperfüzyon ve İskemi-Reperfüzyon+Leflunomid gruplarına ayrıldı. Kontrol grubundaki ratlara 4 saat anestezi uygulandı. İskemi-Reperfüzyon grubundaki ratlar anestezi altına alındıktan sonra sol alt ekstremitelerine turnike yardımıyla 2 saat iskemi ve 2 saat reperfüzyon uygulandı. İskemi-Reperfüzyon+Leflunomid grubundaki ratlara iskemi öncesi 8 saat ara ile 20 mg/kg dozunda üç doz leflunomid intragastrik yolla verildi. Bu gruptaki sıçanlar da anestezi altına alındıktan sonra sol alt ekstremitelerine turnike yardımıyla 2 saat iskemi ve 2 saat reperfüzyon uygulandı. Deney sonunda ratlardan kas ve kan örnekleri alınarak çalışma sonlandırıldı.Gastrokinemius kasında yapılan biyokimyasal analizlerde lipid peroksidasyonu indeksi olan MDA düzeyinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede arttığı görüldü. Leflunomidin serbest radikal süpürücü özelliği ile MDA düzeyini anlamlı derecede düşürdüğü tespit edildi. SOD, CAT ve GSH-Px enzim aktivitelerinde kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma olduğu ve leflunomid uygulamasının bu azalmayı önleyerek enzim aktivitelerini anlamlı derecede arttırdığı tespit edildi.Sonuç olarak, iskemi-reperfüzyon süresi sonunda alt ekstremite dokusunda oksidatif stresin ve buna bağlı olarak kas hasarının meydana geldiği tespit edildi. Leflunomid güçlü antioksidan özelliği sayesinde oksidatif stres oluşumunu önleyerek kas hasarının oluşmasını engellemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate whether leflunomide, which is an anti-inflammatory, immunomodulatory and anti-oxidant agent, has protective effects against oxidative muscle damage in rats, which were exposed to ischemia-reperfusion injury by a tourniquet in lower extremity.In this study, 24 adult male rats were used. There were 8 rats in each group. The groups were: control, ischemia-reperfusion and ischemia-reperfusion+leflunomide. The control group rats were anesthetized for 4 hours. Rats in ischemia-reperfusion group were exposed to ischemia for 2 hours by a tourniquet applied to left hindlimp, and 2 hours of reperfusion by opening the tourniquet under anesthesia. Leflunomide were given by intragastric route, 20 mg/kg, three times with 8 hour intervals.In ischemia-reperfusion group, the level of MDA in the gastrocnemius muscle, which is an index of lipid peroxidation, was significantly higher than the control group. With free radical scavenging property of leflunomide significantly reduced MDA level. SOD, CAT and GSH-Px enzyme activities were decreased significantly as compared to the control group, and the application of leflunomide prevented this decrease in enzyme activities.As a result, at the end of ischemia-reperfusion period, muscle injury occurred due to oxidative stress in tissues of the lower extremity confirmed by increased serum creatin kinase activity, increased lipid peroxidation and neutrophil infiltration in the gastrocnemius muscle. Thanks to its strong antioxidant property, leflunomide prevented muscle injury due to oxidative stress produced by ischemia-reperfusion injury.