İnfertil kadınlarda algılanan sosyal destek ile depresyon arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of relationship between social support perceived and depression in infertile women
- Tez No: 317017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP EJDER APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç.Bu çalışma; infertil kadınlarda algılanan sosyal destek ile depresyon arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Materyal ve Metot. Araştırma Fırat Üniversitesi Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezinde 16 Nisan ? 31 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini belirtilen tarihler arasında ilgili merkeze başvuran 238 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Anket Formu, BDE ve ÇBASDÖ kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılım, ortalama, t testi, tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.Bulgular. Kadınların %52.1'inin 29-38 yaş grubunda, %36.1'inin evlilik yaşının 19-23 olduğu, %42.4'ünün evlilik süresinin 1-5 yıl arasında olduğu ve %86.6'sının bir işte çalışmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim. The purpose of this descriptive study is to determine relationship between social support perceived and depression in infertile women.Material and Method. The study was conducted between 16 April and 31 October 2012 in IVF Centre of Fırat University Research Hospital. 238 women applied to relevant center between the dates specified constituted the sample group of the study. Questionnaire Form, BDI and MSPSS were used to collect data. Percentage distribution, mean, t test, one way analysis of variance (One Way ANOVA), and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data.Results. 52.1% of women were in age of 29-38, marriage age of 36.1% was 19-23, marriage duration of 42.4% was 1-5 years and 86.6% was unemployed.