Yaşlılık ve diyabetin sıçan böbreği üzerine olan etkilerinin incelenmesi, histopatolojik ve biyokimyasal inceleme
The effects of menopause and diabetes on thestructure and function of rat kidney:histopathological and biochemical examinations
- Tez No: 317019
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZETAmaç.İnsülin yetmezliği ve/veya insülin direncine bağlı olarak ortaya çıkan Diyabetes Mellitus, her iki tipi ile insanlarda nefropati, nöropati vb. birçok komplikasyonlara yol açmaktadır. Uzayan insan ömrü ile beraber kadınlarda ilerleyen yaşlardaki kaliteli yaşam beklentileride artmıştır. Kadınlarda belirli bir yaştan sonra görülen klimakteryum süreci beraberinde pek çok problemi de getirmektedir. Gerek diyabette gerekse klimakteryumunda gelişen komplikasyonlarda oksidatif stres önemli rol oynamaktadır.Yaptığımız tez çalışmasında deneysel olarak oluşturulan postmenapozal yaşlılık ve diyabetin böbrek dokusu üzerine muhtemel etkilerinin belirlenmesi amaçlandı.Materyal ve Metot.Yapılan çalışmada toplam 24 adet Spraque Dawley cinsi dişi ratlar kullanıldı. Her bir grupta 6 sıçan olacak şekilde kontrol (sağlıklı), diyabet, overektomi, diyabet+overektomi şeklinde 4 grup oluşturuldu. Deneysel protokoller tamamlandıktan sonra böbrek dokuları konvensiyonel ışık mikroskopunda histopatolojik inceleme ve doku biyokimyasal analiz yapılarak değerlendirildi.Bulgular.Yapılan histopatolojik değerlendirmede diyabet, overektomi ve diyabet+overektomi deney gruplarına ait böbrek dokusuna ait kesitlerde kontrol grubuna kıyasla gerek glomerullerde gerekse tübüler yapılarda dejenerasyonlar belirlendi. Bunun yanı sıra yapılan immünohistokimyasal incelemede diyabet, overektomi ve diyabet+overektomi deney gruplarda apoptotik hücre varlığını işaret eden tunel pozitif hücrelerin varlığına rastlandı. Çalışmamızın doku biyokimyası sonuçlarına göre CAT, SOD, MPx aktiviteleri ile LPO ve GSH miktarları kontrol grubu ile kıyaslandığında diyabet, overektomi ve diyabet+overektomi gruplarında anlamlı farklılıklar belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim.Diabetes Mellitus, is came out byinsulin deficiency and/or insulin resistance, has two types which both of them causes important health problems in human beings such as nephropathy, neuropathy etc. With extending human life, in the aging time the qualified life expectation in women has increased. Climacterium process that is seen after a certain age in women causes many problems. Oxidative stress has an important role in developing complications both diabetes and climacterium. Therefore, the objective of the present thesis was to investigate the effects of post-menopausal aging and diabates upon the kidney using rat model.Material and Method.In this study, twenty-four female Sprague-Dawley rats were used as 4 groups like control (healthy), diabetes, ovariectomy and diabetes+ovariectomy each including 6 animals. After completion of the experimental protocols, kidney tissues were evaluated by biochemical analysis and histopathological examination with conventional light microscopy.Results.In the histological evaluations, degenerations were determined both glomerulus and tubular structures in control group when we compared with diabetes, ovariectomy and diabetes+ovariectomy groups. Moreover, when we checked immunohistochemical analysis, we saw TUNEL positive cells which mean apoptotic cells in the diabetes, ovariectomy and diabetes+ovariectomy experimental groups. According to our tissue biochemical findings, there were statistically significant differences between control group and experimental groups in terms of CAT, SOD, MPx activities and LPO, GSH amounts.