Masalların yeni icra ortamı olarak internet siteleri
Tales as a new execution environment websites
  1. Tez No: 317027
  2. Yazar: AHMET MUSAB KESMECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Anonim halk anlatılarından biri olan masallar; en eski çağlardan beri sözlü kültür ortamında, sözün teknolojikleşmesi ile beraber yazıya geçirilerek yazılı kültür ortamında ve nihayet günümüzde elektronik kültür ortamında icra edilmektedir. Tezimizde masalların elektronik kültürdeki icra ortamı olan internet siteleri ele alınıp incelenmiştir.Bu çalışmada; masalların yeni bir icra ortamı olan internet sitelerinin tanıtımına, içerik analizlerine, kuruluş amaçlarına ve hedef kitlelerinin kimler olduğuna yer verilmiştir.Çalışmamız giriş bölümünün dışında dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu ve amacı belirtilmiştir. Birinci bölüm; masalın tanımını, genel özelliklerini ve masalların kaynakları ile ilgili kuramları içermektedir. İkinci bölümde; geçmişten günümüze masalların icra edildiği ortamlar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölüm, internetin doğuşu ve gelişimini; dördüncü bölüm ise masalların yeni icra ortamı olan internet sitelerinin incelenmesini içermektedir. Sonuç kısmında ise çalışmamız neticesinde elde ettiğimiz tespitler belirtilerek genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tales, one of the public narration, are performed dated from ancient ages in verbal culture, in scriptive culture after technological change of the words and nowadays in electronic culture eventually.In this study, intended population, setting up purposes, content analysis and introducing the the web sites which are new performing area for tales.This study is compositon of four parts except introduction. Purpose and subject of the study are mentioned in introduction, In the first chapter, definition of tales, general features and hypothesis for source of tales are included. In the second chapter, information for performing area of tales since past time until today are given. Third chapter is about raising and development of internet and the Fourth chapter includes new tales performing area, web sites. In Conclusion part of the thesis, there is a general assessment for this subject.