Vergi Hukukunda tasfiye memurlarının sorumluluğu
The liabilities of liquidators in Tax Law
- Tez No: 317026
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kurumların ana faaliyetleri çeşitli nedenler doğrultusunda sona ermekte ve yeni bir dönem olan tasfiye süreci başlamaktadır. Kurumların, girmiş oldukları bu yeni süreçte bir takım yasal düzenlemelere uyması gerekmektedir. Hukuk sistemimizde tasfiye sürecinin nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin ticaret hukuku alanındaki sınırlar Türk Ticaret Kanunu'nda, vergisel anlamdaki düzenlemeler ise 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun, Vergi Usul Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yer almaktadır. Kurumların tasfiye sürecinin söz konusu kanunlara uygun biçimde gerçekleştirilmesine yönelik olarak tasfiye memurlarına bir takım sorumluluklar getirilmiştir. Bununla birlikte çeşitli kanunlarda tasfiye memurlarının sorumluluklarının yer alması nedeniyle bu sorumlulukların hukuki yapısı, kapsamı ve sınırlarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, bu çalışma ile kurumların tasfiye süreçlerinde tasfiye memurlarının sorumlulukları vergi hukuku kapsamında ele alınmış ve ilgili kanunlar çerçevesinde bu sorumluluğun kapsamı, hukuki niteliği ve sınırlarına ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main activities of corporations may come to an end for some reasons and the liquidation process which is a new period for the company begins. In this new period, the corporations have to comply with the regulations of certain Codes. In our law system, the commercial law limitations on how to realize the liquidation process is regulated in the Turkish Commercial Code while the taxation aspect of liquidation is regulated in the Code no. 6183 on Collection Procedure of Public Receivables, Tax Procedures Code and Corporate Tax Code. In order to realize the liquidation process consistent with the aforementioned Codes, liabilities of liquidators have been regulated with these legal documents. Since the liabilities of liquidators are regulated in different Codes, the legal status, scope and the limits of these liabilities have to be determined. In this study, the liabilities of liquidators in liquidation process have been discussed and some evaluations have been made on the scope, legal status and limits of this sort of liability.