Büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki ilişkiler: İstanbul örneği
Relations between metropolitan municipalities and district municipalities: İstanbul sample
  1. Tez No: 317034
  2. Yazar: ORHAN VELİ ALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Türkiye'deki mevcut büyükşehir yönetimi, dünyadaki birçok metropoliten kent yönetimlerine nazaran önemli farklılıklar taşımaktadır. Türkiye'de büyükşehir belediyesinin sınırlarını kapsayacak şekilde birçok alt kademe belediyesinin bulunması, bu belediyelerin de büyükşehir belediyesi gibi tüzel kişiliğe sahip olması ve bazı mahalli müşterek nitelikli hizmetlerin alt kademe belediyeleri tarafından, bazıları ortak olmak üzere birçok hizmetin de büyükşehir belediyesi tarafından sunulması bu iki oluşum arasında zaman zaman gerilim yaratan ilişkilere neden olmaktadır. Bu nedenle var olan sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinde bulunulabilmesi için büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki ilişkilerin idari, mali ve siyasi nitelikte birçok değişken üzerinden değerlendirilmesi gerekmektedir.Bu kapsamda hazırlanan çalışma, teorik bölüm ve alan araştırması olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Teorik bölümde öncelikle dünyadaki metropoliten kent yönetimlerine değinilmiş, ardından da Türkiye'deki büyükşehir yönetim sistemi üzerinde durulmuş, büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki ilişkiler idari, mali, siyasi, kültürel, kişisel ilişkiler açısından ele alınarak örnek vakalarla beraber incelenmiştir. İstanbul ili kapsamında gerçekleştirilen alan araştırmasında ise, büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki ilişkileri konu alan yarı yapılandırılmış derinlemesine ön görüşmeler neticesinde belirlenen sorular çerçevesinde bir anket çalışmasına yer verilmiştir. Bu anket sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilerek mevcut sistemin iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Current metropolitan administration in Turkey has its differences compared to many other metropolitan city administrations in the world. Existence of many sub-level municipalities covering the borders of the metropolitan municipalities in Turkey and the fact that these sub-level municipalities has legal entities as the metropolitan municipalities do and local collective services some of which are offered by sub-level municipalities, services, some of which are joint services, offered by metropolitan municipalities occasionally cause tensional relations between these two constitutions. Consequently, to determine the substantial problems and to offer solutions, relations between metropolitan municipalities and sub-level municipalities need to be evaluated on many factors such as administrative, financial and political factors.The work that has been prepared within this scope, comprises of three chapters which are theoretical, department research and field research. In theoretical chapter, metropolitan city administrations throughout the world are mentioned then, it is focused on the metropolitan administrative system in Turkey and the relations between metropolitan municipalities and district municipalities have been analyzed in terms of administrative, financial, political, cultural, personal relations along with sample cases. In field research which has been carried out within the scope of İstanbul City, includes a survey work that has been determined by the consequence of semi-structured, thorough pre-interviews that are about the relations between metropolitan municipalities and district municipalities. By evaluating the factors which are acquired as the result of the survey, suggestions have been made directed at enhancing the current system.