Sosyal bilgiler proje fuarının sosyal bilgiler dersine ilişkin tutumlara etkisi ve sürece yönelik öğrenci, öğretmen ve veli görüşleri
The effect of social studies project fair on attitudes to social studies lessons and students, teachers and parents? interviews about the process
  1. Tez No: 317057
  2. Yazar: OĞUZHAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretim 6. ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersi kapsamında yapılan Sosyal Bilgiler Proje Fuarının, öğrencilerin derse yönelik tutumları üzerinde etkili olup olmadığını ortaya koymaktır. Ayrıca Türkiye'de ilk kez uygulanmış olan Sosyal Bilgiler Proje Fuarında görev alan öğrenci, öğretmen ve görevli öğrenci velilerinin süreçle ilgili görüşlerini ortaya koymak ve bu görüşler doğrultusunda ileriye dönük daha uygulanabilir Sosyal Bilgiler Proje Fuarlarının gerçekleşmesine yardımcı olmaktır. Araştırmanın katılımcılarını, 2011-2012 eğitim ve öğretim yılı birinci ve ikinci döneminde Zonguldak ili Alaplı ilçesi Ahmet Zeki Atalay, Ahmet Ziya Yazıcı, Çatak, Karşıyaka, Kasımlı, Merkez ve Mollabey İlköğretim Okullarının 6. ve 7. sınıfında eğitim gören 80 deney, 80 kontrol grubu öğrencisi, bu ilköğretim okullarında görev yapan 10 Sosyal Bilgiler öğretmeni ve 40 öğrenci velisi oluşturmaktadır.Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı açıklayıcı-sıralı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda deneysel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubu öğrencileri 3 ay boyunca Sosyal Bilgiler Proje Fuarına hazırlanırken, kontrol grubu öğrencilerine ise müfredatın gerektirdiği program uygulanmıştır.Proje çalışmalarına yardımcı olması amacıyla araştırmacı tarafından, özellikle yurt dışı uygulamalardan yararlanarak hazırlanan ?Sosyal Bilgiler Proje Fuarı Öğretmen Kılavuzu?, ?Sosyal Bilgiler Proje Fuarı Öğrenci Kılavuzu?, ve ?Sosyal Bilgiler Proje Fuarı Jüri El Rehberi? kullanılmıştır.Araştırmada her iki gruba da ?Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeği? öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiklerde kullanılan anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırmanın nicel kısmından elde edilen bulgulara göre Sosyal Bilgiler Proje Fuarına katılımın Sosyal Bilgiler dersine karşı öğrenci tutumlarını arttırmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Araştırmanın nitel kısmı ile ilgili olarak süreç hakkında öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerini almak amacıyla ?Öğrenci Görüşme Formu?, ?Öğretmen Görüşme Formu? ve ?Veli Görüşme Formu? kullanılmıştır. Görüşmelerin gerçekleştirildiği deney grubu öğrencileri (40 öğrenci) ve veliler (40 veli) basit seçkisiz örnekleme yöntemine göre tespit edilmiştir. Fuara katılan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin (10 öğretmen) hepsinin fuara ilişkin görüşleri alınmıştır. Görüşme sorularından elde edilen verilerle yapılan analizler sonucunda; deney grubu öğrencileri, bu öğrencilerin öğretmenleri ve öğrenci velilerinin Sosyal Bilgiler Proje Fuarıyla ilgili olarak olumlu görüş ve düşünceler geliştirdikleri belirlenmiştir.Araştırma sonunda Sosyal Bilgiler Proje Fuarı uygulanması sürecinde uygulayıcıların göz önünde bulundurması gerekenler ve daha sonra yapılacak araştırmalara yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether Social Studies Project Fair which was made within the scope of Social Studies lesson at secondary 6th and 7th grades have an impact on students attitudes towards Social Studies lesson. Additionally, it is to put forward the views of students, teachers and parents who has taken in charge in the project about Social Studies Project Fair which was applied for the first time in Turkey and to help that the other practical project fairs will be performed in the future according to those opinions.The participants of the research consist of experimental group (80 students), 80 control group (80 students) from Ahmet Zeki Atalay, Ahmet Ziya Yazıcı, Çatak, Karşıyaka, Kasımlı, Merkez and Mollabey Secondary schools at 6th and 7th grade in Alaplı district of Zonguldak province in the first and second period of 2011-2012 educational year, 10 Social Studies teachers in these schools and 40 parents who had attended the project fair.In the research, explanatory -sequential mixed method with the combination of quantitative and qualitative research method was used. In the quantitative size of the study, semi-experimental design which is one of experimental research was used. While the experimental group was preparing for 3 months for Social Studies Project Fair, the rest of the students were applied the programme according to current curriculum.In order to help the work of the project,“Social Studies Project Fair Teacher's Guide”,“Social Studies Project Fair Student Guide”, and“Social Studies Project Fair Jury Manual Guide? which were prepared by taking the advantage of especially abroad applicants, were by the researcher.In the research ,?Attitudes Toward Social Studies Scale ”was applied to both groups as pretest and posttest. The data obtained were analyzed by being used SPSS 20 program. Statistical meaningfulness level was taken as 0.05. According to findings from the quantitative part of the Social Studies Fair, it is concluded that the participation to Social Studies Project Fair improve students? attitude towards Social Studies lesson.In order to obtain the views of the students and parents,“Student Interview Form”,“Teacher Interview Form”and“Parent Interview Form”were used. Experimental group students (40 students) and parents (40 parents) who were interviewed were determined according to the method of the simple random sampling. The views of the teachers (10 teachers) who were participated to fair were also obtained. As a result of analyzes obtained from interviews, the experimental group students, the parents of these students and student teachers improved their attitudes about Social Studies Project Fair.At the end of the study, what the practitioners should take into consideration in the Social Studies Fair and recommendations for future research were proposed.