Dış ticaret işletmelerinde lojistik maliyetlerin önemi ve PTT örneği
The importance of logistics costs in foreign trade and an example of PTT
- Tez No: 317069
- Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, azalan kar marjı ile çalışan sistemlerde maliyetlerin düşürülmesi için odaklanılması gereken en önemli noktanın lojistik olduğunun gösterilmesidir. Günümüz rekabet dünyasında; lojistik maliyetlerindeki bir birimlik azalış, satışlarda iki birimlik bir artışa neden olmaktadır. Ayrıca, ihracat yapan işletmelerde müşterilerin kaç gün içerisinde ve ne kadar miktarda bir teslimat istedikleri, firmanın siparişlere dönüş hızı, hammadde noktasından üretim noktasına kadar geçen sürenin müşteri açısından önemi ve ihracatçı firmanın bu olgulara bağlı olarak müşterilerini erken algılayıp siparişlerine cevap verme süresini kısaltması lojistik modelin önemli noktaları arasındadır. Bunun için dış ticaret yapan işletmeler lojistik yönetimlerini doğru ve en etkin şekilde yapmalıdırlar.Bu çalışmada, ilk olarak uluslararası dış ticaret verileri incelenmiş olup daha sonra lojistik kavramı ele alınmıştır. Özellikle lojistik maliyeti oluşturan unsurlar ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise; lojistik hizmet veren PTT kurumunun, lojistik yapı ve maliyetleri incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show that logistics is the most important factor to focus on when reducing costs in systems running with a decreasing profit magrin. In today's competitive world, one unit decrease in the cost of logistics will lead to an increase in sales of two units. In addition, for exporting businesses, the amount and in how many days customers want the delivery, the speed at which firms make a return to the order, the importance of the time taken between the raw material and production point in terms of the customer and depending on these cases the exporting firm?s early detection of its customers to reduce the time it takes to respond to orders are among the main points of the logistics model.Hence, enterprises engaged in foreign trade must carry out their management of logistics correctly and in the most effective manner. In this study, firstly international foreign trade data is analysed and later the concept of logistics is discussed. In particular, the elements that compose logistcs costs are examined. In the third section, logistic structure and costs of PTT analysed and interpreted.