İlk Dönem Türk romanında ahlak
Ethics of the First Period of the Turkish novel
- Tez No: 317204
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Philosophy, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışma edebiyat ve felsefenin kuvvetli bağlarından yola çıkarak, Tanzimat dönemi Türk düşüncesinde ahlak düşüncesini romanlar bağlamında ele almaktadır. Tanzimat dönemi Türk düşüncesi hem modern Batı düşüncesi hem de klasik İslâm düşüncesi ile ilişki içerisindedir. Roman edebi bir tür olmanın yanında aynı zamanda bir düşünce ürünü olarak da kabul edilmiştir. Roman yazarları romanı ahlakı düzeltmek için bir araç olarak kabul etmişlerdir. Bu düşünce romanların içeriğine de etki etmiştir. Romanlar, Tanzimat dönemi Türk düşüncesinde toplumsal, sosyal ve düşünsel amaçlar taşımışlardır. Tanzimat dönemi ahlak düşüncesi de klasik ahlak düşüncesinin yanında yeni ve modern bir ahlak düşüncesini topluma yaymaya çalışır. Roman da bu bakımdan ahlak felsefesinin önemli bir taşıyıcısı olmuştur. Bu düşünce özellikleri nedeniyle çalışmamız ilk dönem Türk romanlarında ahlak felsefesini ele almakta ve bu romanları İslam ahlak felsefesinin temel kavramları ekseninde analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Based on the hypothesis that there are strong connections between philosophy and literature, this dissertation analyzes the Turkish thought during the Tanzimat period by examining the novels of that time. The Turkish thought in the Tanzimat period is both related to the modern Western thought and classical Islamic thought. Novel is accepted not just a literary genre but also a philosophical work. Novelists considered novels as tools to restore the moral values of society and this consideration takes effects on novels? contents. Novelists of that era had social and philosophical purposes as well as literal ones. Ethics in the Tanzimat period is a combination of classical ethics and modern ethics and the novelists of this period tried to impose this new ethical understanding to the society. Due to such characteristics of novels, I discussed the ethics in the initial period Turkish novels in this dissertation and analyzed the novels in the context of the essential concepts of Islamic ethics.