Tüketici toplumsallaşması ve reklamın rolü
Consumer socialization and the role of advertisement
  1. Tez No: 317207
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA SAVAŞ GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tüketim, toplumları incelemek için önemli bir unsurdur. Bireylerin toplumun bir parçası olması süreci olan toplumsallaşma, geçmişten günümüze farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Tüketim eyleminin toplumsal bir davranış olarak yaygınlık kazanması ve bireylerin, tüketim eylemi ile topluma dahil olma süreci ise , Sanayi Devrimi'nin getirdiği toplumsal ve ekonomik değişimlerin sonucudur. Bu çalışma da Sanayi Devrimi'nden günümüze kadar, tüketim, bireylerin tüketim eylemi ile topluma dahil olma süreçleri açısından değerlendirilmiş ve tüketici toplumsallaşmasının ne şekilde gerçekleştiğine ilişkin çeşitli örnekler verilmiştir. Çalışmamızda ayrıca, yeni medyadaki reklam içerikli uygulamalar değerlendirilerek, tüketici toplumsallaşmasının günümüzde ne şekilde gerçekleştiğine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumption is an important element to study societies. Socialisation, which is the process of participation into the society of the individual, occurs in different ways ever since. Consumption, becoming a social behavior and individuals participating into the society over consumption, is a result of social and economical changes brought by the industrial revolution. This study traces consumption in aspect of the individual, participating the society over action of consumption, since the industrial revolution untill present and illustrates various samples of how consumer socialisation takes place. It also covers how consumer socialisation occurs today, examining advertorial applications of new media.