Sanal din: İnternet ortamındaki din olgusu üzerine bir araştırma
Cyber-religion: An inquiry on the phenomenon of religion in the internet milieu
- Tez No: 317231
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ADAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Religion, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
İnternet ortamındaki din olgusunu ele alan bu araştırma; giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde; din ve internet etkileşimini konu alan literatür taranarak araştırmanın konusu; kapsamı, önemi, kuramsal çerçevesi üzerinde durulmuştur.Birinci Bölüm'de; dinin internet ortamına taşınma süreci ele alınmış, ve bu ortamda hangi şekillerde varlık gösterdiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Son olarak, dinlerin interneti hangi amaçlarla kullandığı anlatılmış ve bu durum araştırma bulgularıyla desteklenmiştir.İkinci Bölüm'de; sanal dini cemaatler ele alınmıştır. Geleneksel cemaatlerden sanal cemaatlere geçiş süreci üzerinde durulmuş ve sanal dini cemaat yapısının, geleneksel dini cemaatlere sunduğu katkılar hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü Bölüm'de; sanal ritüeller üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda ritüellerin internet ortamına transferleri sonucu ortaya çıkan sanal ritüeller, bu ritüellerin çeşitleri ve nasıl icra edildikleri örnekleriyle anlatılmıştır.Dördüncü Bölüm'de dini web sitelerinin içeriği analiz edilmiştir. Bu bağlamda Hıristiyanlığa ait www.vatican.va, İslam'daki Sünni geleneği temsilen, www.islamicity.com ve Yahudiliği temsilen Habad Lubaviç'e ait olan www.chabad.org adlı siteler incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda internet ortamının dinlere sunabileceği imkanların potansiyeli ortaya konulmuştur.Sonuç Bölümü'nde ise internet ortamındaki din olgusu ilk üç bölümün ışığında bütün boyutlarıyla değerlendirilmiş ve sanal dinin günümüz postmodern toplumundaki yeri ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which examines the phenomenon of religion in the internet milieu is composed of an introduction, four chapters and a conclusion. In the introduction, literature review has been done on interaction between religion and internet to construct the subject, scope, significance and theoretical framework of the study.In the first chapter, the process of the transfer of religion to the internet milieu and in which manners the cyber-religion exhibits its existence in the internet milieu are discussed. Finaly, the question why and how religions use internet is explored and it is reinforced with research findings.In the second chapter, cyber-religious communities are investigated. The transitional process from conventional to cybercommunities is emphasized and information about opportunities offered by the structure of cyber religious community to the traditional religious communities is given.In the third chapter, cyber rituals are examined. In this manner, cyber-rituals appeared as a result of the transfer of rituals to the internet, varieties of these rituals and how they are practicized are explained with examples.In the fourth chapter, the contents of religious web sites are analyzed. in this sense, www.vatican.va belonging to Christianity, www.islamicity.com representing a Sunni tradition in Islam, and www.chabad.org belonging to Chabad Lubavich of Judaism are scrutinized. The potentiality of opportunities presented by internet to the religions is put forward at the end of this study.In the conclusion, the phenomenon of religion in the internet milieu under the light of first four chapters is evaluated with its all dimensions and the place and significance of cyber-religion in postmodern society is attempted to show.