Tarihsel süreçte sol Kemalistler ve Cemil Sait Barlas
Left Kemalists and Cemil Sait Barlas in historical process
- Tez No: 317230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KOMSUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma Cemil Sait Barlas'ın Türkiye siyasi yelpazesindeki yerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amacın dışında Cemil Sait Barlas'ın bürokrat-aydın tabakadaki konumundan ötürü bu tabakadaki tarihsel kırılmalar da çalışmanın arka planını oluşturmaktadır. İnceleme salt Barlas faslında kalmamış döneminin figürleriyle olan tartışmaları da dahil edilerek Barlas'ın siyasi tutumları tasniflendirilmeye çalışılmıştır. Bu tutumların ışığında Sol Kemalizm başlığı altına alınan Barlas'ın küçük burjuvazinin karakteristik tutumlarıyla olan benzerliğinin altı çizilmiştir. Barlas'ın sol Kemalizm başlığı altındaki konumu sadece basit bir mevcutluk durumuyla açıklanmamış ve Barlas'ın bu küme içinde yarattığı yarılma da izlenmeye çalışılmıştır. Bu yarılmanın gerçekleşmesine yol açan nedenlerden en önemlisi ise Barlas'ın sosyal demokrasiye yakın duruşudur. Barlas'ın sosyal demokrasiyi Kemalizme teğelleme çabaları sonucunda ise sosyal demokrasinin oldukça özgün bir yorumu ortaya çıkmıştır ki bu sonrasında sosyal demokrasinin Türkiye'deki geleceğini de belirleyecektir. Bu sebeple çalışma içinde ortaya atılacak iddialar bazen bir figür üzerinde gelişecek, bazen ise bir düşünün (sosyal demokrasinin) millileştirilme sürecinin yarattığı etkileri konu edinecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to clarify the location of Cemil Sait Barlas in Turkey political spectrum. Outside of this purpose, because of Barlas?s bureaucrat-intellectuals layer, breaks in the layer form the historical background of claim. Inspection not only about Barlas chapter, including discussions of the figures of the period try to classify political attitudes of Barlas. In the light of these attitudes, Barlas is recieved under the heading of left kemalism and the similarity of the characteristic attitudes of petty bourgeoisie and Barlas is underlined. Barlas?s position in left Kemalism is not only defined with a simple existence and cleavage in this set was created by Barlas also be monitored and studied. This is the most important reason leading to the the cleavage is closeness of Barlas?s political position to social democracy. As a result of the Barlas?s efforts about combination between social democracy and Kemalism, highly original interpretation of social democracy, which emerged and this develop will determine the future of social democracy in Turkey. For this reason, sometimes claims in the study are to be taken out on a figure develop, and sometimes will acquire impacts created by the nationalizing process of a think (social democracy).