Anonim şirketlerde pay sahibinin temsili
The representation of shareholder in joint stock companies
- Tez No: 317232
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR YONGALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Anonim şirket pay sahipleri, pay sahipliği haklarını genel kurulda kullanmakta ve bu sayede şirket yönetimine katılmaktadırlar.Bu nedenle pay sahiplerinin genel kurula katılması ve iradesini ortaya koyması önem taşımaktadır.6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, anonim şirketlerde pay sahipleri demokrasisini sağlamayı amaçlamakta ve pay sahibinin temsili için 427 ilâ 432. maddeler arasında birçok temsil türü düzenlemektedir.Bu çalışma, anonim şirketlerde pay sahibinin temsili üzerinedir ve pay sahibinin temsilinin kavramsal temeli, kuramsal temeli ve uygulaması olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The shareholders in joint stock company can use all their rights in general board and so they participate in company?s management.For this reason, attend to general board and will reveal is so important for shareholders.Turkish Commercial Code numbered 6102 aim to ensure shareholders democracy in joint stock companies and it regulate numerous type of represent for shareholders in articles between 427-432.This thesis is about representation of shareholder in joint stock companies. And it consist of three parts about conceptual basis, theoretical base and implementation of representation of shareholder.