Kamu hizmeti yayıncısının kültürel çeşitliliği kavrayışı: 1980-2000 arası TRT örneği
Public service broadcasting?s understanding of cultural diversity: The case of TRT from 1980 to 2000
- Tez No: 317234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, TRT'nin kültürel çeşitliliği nasıl kavradığını araştırmaktadır. Araştırmanın temel kaynağı TRT'nin kurumsal ilkelerini içeren resmi Genel Yayın Planları'dır. Kamu hizmeti yayıcısının özerkliği ilkesi, TRT için geçerli ya da işleyen bir ilke olmamıştır. Böylece TRT, kendi kararlarını alabilen bir kurum değildir ve 1980-2000 döneminde kültürel çeşitliliğe ilişkin kendi anlayışını geliştirememiştir. Bunu TRT tarihinden ve Planlardan takip etmek mümkündür. Bu metinlerin içerik analizi tekniği kullanılarak incelenmesi sonucu, TRT'nin kültürel çeşitliliğe dair bir kavrayış geliştiremediği; farklılıkların ağırlıklı olarak ulusal güvenlik politikaları çerçevesinde anıldığı; kültürün, yalnızca gelişme ve kalkınma bağlamları ile kısıtlı değerlendirildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how TRT understands the cultural diversity. The major reference of the study is the official General Broadcasting Plans which include the institutional principles of the TRT. The principle of autonomous administration of the public service broadcasting is not a valid or an effective principle for the TRT. Thus, TRT is not an institution which makes its own decisions and was not able to develop its own perspective with regard to cultural diversity for the period of 1980-2000. This situation can be seen by examining the history of TRT and the official General Broadcasting Plans. By analyzing these documents using the content analysis method it is found that; TRT could not develop a perspective regarding to cultural diversity; the differences were predominantly perceived in the context of national security policies; the culture was assessed limited to its progress and development dimensions.