İran-Tebriz çocuklarında büyüme göstergeleri
The growth in Iran-Tabriz children
- Tez No: 317242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KOCA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, İran- Tebriz'in ve diğer bölgelerde 6-17 yaş grubu (ilköğretim ve lise çağı) çocuk ve gençlerin boy, ağırlık ve BKE, antropometrik parametrelerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Temel olarak daha önceki literatür çalışmaları ele alınarak, bir değerlendirme yapılması hedeflenmiştir. Çocukların büyüme ve gelişme süreçleriyle ilgili olarak şimdiye kadar çalışılmış antropometrik çalışmalara yer verilmiştir. Bu çalışmalar İran'da yapılmıştır fakat Tebriz çocukları üzerinde çalışma sayısı azdır. Günümüzde çocukların büyümesi aileler tarafından daha dikkatli takip edilmektedir. Büyüme gelişme birbirinden ayrılmayan konular olmakla beraber, büyüme vücutta değişimler ve organların büyümesi olarak ifade edilmekte, gelişme ise bedensel ve zihinsel gücünün artmasını açıklar. Okul çocuklarında enerji ve besin ögelerinin yetersiz alımı, büyüme ve gelişmeyi ve okul başarısını olumsuz yönde etkiler. Büyüme ve gelişmenin değerlendirilmesinde ağırlıkla birlikte kullanılan ölçümlerden biri boy diğeri ağırlıktır. İran gibi gelişmekte olan ülkelerde, çevresel etmenlerin iyileşmesine bağlı olarak, bireylerin büyüme ve gelişiminde pozitif yönlü değişimler olduğu bilinmektedir. İran çocuklarının büyüme ve gelişmelerini değerlendirmek için genel olarak Nelson Tıbbı, Fafar ve Karnet referansı kullanılır. Yapılan araştırmalarda İran çocuklarının kısa boylu olmadığı ancak Avrupalı çocuklara göre 5-10 cm daha kısa olduğunu görülmüştür ve bu da genetik özelliklere ve beslenmeye bağlıdır.Anahtar Kelime: İranlı Öğrencileri, Boy, Ağırlık, BKE, Obezite, Antropometri, Sosyo-Ekonomik
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, to determine and evaluate the anthropometric parameters of Iran-Tabriz regions and youth parametrs- height, weight, and BMI 6-17 age group Iran-Tebriz school children. Basically, by taking the previous literature studies, the aim to make an assessment. Vorious studies in relation to children's growth and development processes are based or anthropometric studies. A limited number of studies were conducted in Iran, Tabriz, school children. Today, the growth of children by parents are followed more carefully. Although not separated from each other in growth and development issues, changes in the body and organs growth is expressed as growth, development, explains the increase in physical and mental strength. With the weight measurements are used in the evaluation of growth and development as one of the weight of the other boy. Developing countries such as Iran, depending on improvement of environmental factors, changes in individuals known to have positive growth and development. Iran to assess children's growth and development in general, used in reference to Nelson Medicine, Fafar and Karnet. Although Iranion children can not be cons deed short compared with similar SES societes, but olso 5 to 10 shorter than Europeons, that that depends on the genetic characteristics and nutrition.Keyword: İranian Children, Height, Weight, Obesity, BMI, Antropometry, Socio-Ekonomy