Developing English language teachers' teaching techniques and classroom management based on choice theory
İngilizce öğretmenlerinin seçim teorisi'ne dayalı olarak öğretim tarzları ve sınıf yönetimlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 497959
  2. Yazar: HAKIMEH MORADI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM MİRİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu nitel çalışmada, Glasser'ın Seçim Kuramı uygulanmış olup İngilizce öğretmenlerinin sınıf yönetimleri, mesleki gelişimleri ve öğretim teknikleri araştırılmıştır. Bunun yanısıra, bu uygulamanın öğrencilerin seçim kuramınca önerilen temel ihtiyaçları, öğretmenlerin sınıf yönetimi ile ilgili algıları ve yansımaları üzerine olan etkileri incelenmiştir. Mevcut araştırmanın katılımcıları İranlı İngilizce öğretmenleridir. Bunlar, iki kadın öğretmen ve bir erkek öğretmen olup, İran'ın Tebriz şehrinde, genellikle yüksek gelirli ve çoğunlukla eğitimli ailelerin çocuklarının iki dilli olarak eğitildikleri özel bir okulda öğretmenlik yapmaktadırlar. Veri toplama araçları, görüşmeler, ses kaydı ile yapılan sınıf gözlemlerinden elde edilen alan notları, gözlem sonrası konferanslar, öğrencilerin altı aylık bir dönem süresince tuttukları günlükler ve üç anketten oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular, Glasser'in Seçim Kuramı uygulamasının, İngilizce öğretmenlerinin sınıf yönetimlerini, öğretim tekniklerini ve bu konudaki algılarını değiştirmenin ve geliştirmenin yanında öğrencilerin seçim kuramınca önerilen temel ihtiyaçlarını karşılamada açıkça yararlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study investigates the professional development of English language teachers' classroom management and their teaching techniques through applying Glasser's Choice Theory. Moreover, the effects of this implementation on students' basic needs proposed by choice theory and teachers' perceptions and reflections about classroom management are examined. The population of the current research is Iranian English language teachers. The participants in this research, two female teachers and a male teacher, teach in a bilingual private school in an area with high-income and mostly well-educated families in Tabriz, Iran. The data collection instruments are interviews, field-notes data obtained by audio-recorded classroom observations, post-observation conferences, students' journals written during a six-month period and three questionnaires. Results from the study indicated that application of Glasser's Choice Theory is obviously fruitful in changing and enhancing English language teachers' classroom management, teaching techniques and their perceptions about it as well as meeting students' basic needs proposed by choice theory.